4

pexels photo musicŽymus Lietuvos muzikas ir kompozitorius Gintautas Abarius po koncerto žurnalistų paklaustas apie jį užklupusią ligą atsakė: „Ten, kur ateina Mocartas, liga pasitraukia“. Tiesos tame labai daug. Mokslininkai jau kelis dešimtečius atlieka tyrimus dėl muzikos poveikio žmogaus sveikatai. Visai neseniai prabilta ir apie muzikos terapiją sergantiems vėžiu žmonėms.

Kas yra muzikos terapija?

„Muzikos terapija yra ne tik radijo imtuvo įsijungimas. Muzikos terapijos metu rekomenduojama žmogui aktyviau dalyvauti: klausantis muzikos skaityti eiles ar kitaip improvizuoti naudojant muzikos instrumentus, teptuką ar rašiklį“, - sako muzikos terapeutė Cordia Anderson-Hopkins.

Pasak jos, muzikos terapija tikrai gali padėti vėžiu sergantiems pacientams susidoroti su fizinėmis ir psichologinėmis problemomis. C. Anderson-Hopkins savo teorijas pagrindė Teksaso universiteto MD Anderson vėžio centre. Jos atliktų tyrimų rezultatai nustulbino ne tik ją, bet ir ligoninės pacientus.

Vėžiu sergantiems žmonėms muzikos terapija gali sumažinti pykinimą ir vėmimą, kuriuos sukelia gydymas. Taip pat ši terapija puiki priemonė mažinanti skausmą ir padedanti atsipalaiduoti. Pasak C. Anderson-Hopkins, muzika gali sukelti stiprias emocijas, kurių metu išsiskiria hormonai ir endorfinai, kurie veikia žmogaus savijautą, turi didelį poveikį žmogaus emocijoms, elgsenai, miegui, atminčiai ir net odos spalvai.

Pasak C. Anderson-Hopkins ne visi gydytojai į šią terapiją žiūri rimtai, nes „jos negalima paliesti“. „Tačiau yra atlikta daug tyrimų, kuriuose matoma muzikos nauda“, - sako terapeutė. Mokslininkų surinkti duomenys rodo, kad naudojant muzikos terapiją sukelia teigiamus reiškinius sergančio žmogaus organizme:

  • Sumažina kraujospūdį, reguliuoja širdies ritmą ir kvėpavimą;
  • Palengvina streso padarinius ir mažina depresiją;
  • Sumažina skausmus;
  • Sumažina nerimą ir baimę.


Pasak C. Anderson-Hopkins, muzikos terapija naudojama maždaug nuo Platono laikų, bet tik po Antrojo pasaulinio karo buvo mokslininkų pastebėta, kad muzika turi ir medicininę naudą. „Sužeistų karių grojama muzika ligoninėse tikrai tuo metu sustiprino kitiems ligoniams sveikatą, tada akademinio pasaulio atstovai ir atkreipė dėmesį,“ - sako C. Anderson-Hopkins.

Muzika - ir vaistas, ir nuodas

Rusų mokslininkas E. Ciolkovskis rašė: „Muzika galingas ginklas, tolygus medikamentams. Ji gali sužadinti teigiamas ir neigiamas emocijas - nuodyti ir gydyti. Užtat, kaip ir medikamentai, ji privalo būti specialistų valdžioje“.

Muzikos poveikis žmogui labai stiprus. Muzikologas Kristofas Ringeris mano, kad psichoterapijai tinka tik klasikinė muzika. Jis kategoriškai atmeta šiuolaikinę populiariąją ir roko muziką, tyrimais įrodydamas, kad klasikos ir liaudies melodijų harmonija veikia teigiamai žmogaus psichiką.

Gydomoji muzika neturėtų varginti. Terapinė veikla pasaulyje remiasi griežtai kontroliuojamais tyrimais, todėl vokalinė muzika visiškai netinka terapiniams tikslams, o ligoninėse net gali sukelti nemalonių padarinių.

Ypač muzikos terapijai tinka Mocarto muzika. Pastebėta, kad žmonės, klausantys šio kompozitoriaus kūrinių, tampa žvarbesnio mąstymo ir laimingesni. Vieniems tai padeda geriau išspręsti intelekto koeficiento testą, kitiems sušvelnina skausmus, epilepsijos priepuolius, padeda lengviau užmigti, atsikratyti depresijos. Šiam efektui įrodyti, buvo atlikta daug tyrimų. Garsus JAV neurobiologas Džonas Hiudžesas teigia, kad Mocarto muzikoje garso stiprumas dažniau nei kitur kinta nuo didelio iki mažo ir atvirkščiai - apytikriai kas 30 sekundžių - žmogaus smegenų virpesių ritmu. Tokio dažnio bangos efektyviau veikia smegenis ir jomis sklindanti harmoninga muzika teigiamai veikia žmogaus mąstymą ir sveikatą.


Naudinga žinoti:

  • Manoma, kad Čaikovskio muzika gydo irzlumą ir neurozes; stiprius galvos skausmus sumažins Mendelsono „Pavasarinė daina“, Dvoržako „Humoreskos“, Geršvino „Amerikietis Paryžiuje“, Oginskio polonezas; Grigo siuita „Peras Giuntas“ normalizuos miegą; kraujo spaudimą ir širdies veiklą normalizuos Mendelsono „Vestuvių maršas“.

  • Grigališkajame chorale panaudojami natūralūs kvėpavimo pratimai, kurie sukuria laisvos erdvės pojūtį. Jis labai tinka įtampai sumažinti.

 

Parengta pagal: žurnalą „Cancer Wise“ © Įveikligą.lt


Skaitykite daugiau:

Padėk sau

Augalai gydo

Apie mitybą

Gydytojai pataria

 

Rašyti komentarą


Security code  

Komentara  

#4 eimutis 2014-11-01
muzikos terapija tabai puikus dalykas . pasiklausius nuima bet koki stresa. truputi pailsejus lengva susikaupti niekas neerzina tai geriausias vaistas nuo depresijos
Quote
#3 Paulius 2011-11-15
Ištikro keista ,maniau, niekada nemėgsiu klasikines muzikos nes esiu labiau Alternative Rocko gerbejas, tačiau klausau Mocarto ir jis man tikrai nesukelia jokio pasišlikštėjimo gal net atvirčiai pradeda patiti, todėl nar norėčiau pridurti, kad nesprestumet apie dalykus pagal jų amžių, nes dauguma senų dalykų yra daug geresni už naujus.
Quote
#2 Jurga, muzikos terapeutė 2009-04-15
Straipsnyje yra daug tiesos apie muzikos terapiją, tačiau tokie teiginiai kaip "vokalinė muzika visiškai netinka terapiniams tikslams, o ligoninėse net gali sukelti nemalonių padarinių" reikalauja platesnio paaiškinimo ir klaidina visuomenės supratimą apie muzikos terapiją. Taip pat iš straipsnio galima suprasti, kad muzikos terapijoje naudojami tik klasikinės ar liaudiškos muzikos įrašai. Iš tikro muzikos terapijoje naudojama įvairi muzika, ji ne tik klausoma, bet ir grojama, improvizuojama, žaidžiama ir pan. IR labai daug naudojama vokalinės muzikos. Gal straipsnyje turima galvoje operinė muzika, kuri dažniausiai yra labai dramatiška ir visisiškai netinka, pvz. atsipalaidavimui ar depresijos sumažinimui. Tada reikėtų pridėti, kad Mocarto vokalinė muzika, t.y. operos, šiuo atveju netinka. Be to, profesionaliems muzikos terapeutams patarimai pavartoti kokią nors "muzikinę tabletę" sukelia šypseną- muziką kiekvienas suvokiame bei patiriame individualiai, todėl kartais galime gauti atvirkštinį efektą :-)
Quote
#1 dovile 2009-04-07
visai sutinku... muzika daug gali ir apskritai yra daug dalyku, kurie mums turi didele reiksme, bet kazkodel apie juos nepagalvojame... Bukite sveiki ir klausykite Mocarto!
Quote
2024 m. gegužės 28 d., Antradienis