Jei kas paprašytų apibūdinti žodį „vėžys“, ar galėtumėte tai padaryti? Mes visi daug kartų girdėjome šį žodį, tačiau tikrai nedaugelis žinome, kokia tai liga ir kaip ji vystosi.
Kas yra vėžys?
Vėžiu vadinama sudėtingų ligų grupė, kuri sudaryta iš daugiau, kaip 100 įvairių vėžio tipų. Žodis „vėžys“ atkeliavo iš medicinos tėvo, graikų gydytojo Hipokrato laikų. Auglius jis vadino graikišku žodžiu „carcinos“. Graikiškai tai reiškė krabą arba vėžį, kuris, manoma, sukėlė Hipokratui asociacijas su šia liga. Gal Hipokratas ir sugalvojo pavadinimą „vėžys“, tačiau vėžio istorija prasidėjo kur kas anksčiau.
Kaip atsiranda vėžys?
Mūsų kūnai yra sudaryti iš ląstelių. Ląstelės dalinasi ir atlieka tokius veiksmus, kurie reikalingi mūsų organizmui.
Ląstelių perviršius sudaro vadinamą auglį, kurį ištyrus paaiškėja, ar jis piktybinis, ar ne. Gerybiniais navikais yra vadinami iš nevėžinių ląstelių sudaryti augliai. Piktybiniai navikai yra sudaryti iš vėžinių ląstelių.
Gerybiniai navikai retai kada būna pavojingi.
Kaip vėžys išplinta?
Piktybinių navikų ląstelės gali įsibrauti į kaimyninius audinius ir organus - taip plinta ši liga. Taip pat yra galimybė vėžinėms ląstelėms atitrūkti nuo naviko ir patekti į kraują - taip vėžys gali pasklisti po kitus organus. Šis procesas yra vadinamas metastaze.
Kai vėžys išplinta į kitas kūno vietas, jis yra vis tiek vadinamas tokiu pavadinimu, kur vėžys buvo aptiktas. Pavyzdžiui, jei gimdos kaklelio vėžys išplinta į plaučius, jis vis tiek yra vadinamas gimdos kaklelio vėžiu, o ne plaučių vėžiu.
Visi vėžio atvejai labai skirtingi ir vertinami įvairiai. Tai, kas gali būti veiksminga prostatos vėžiui, tikriausiai nebus veiksminga pūslės vėžiui.
Atskirų organų ar audinių vėžio diagnostika gali skirtis.
Komentara