0

Gydantis vėžį, dažnai pasireiškia gausus prakaitavimas. Manoma, kad tai susiję su hormonų pokyčiais ir chemoterapija. Karštą vasarą tai labai vargina, todėl mes norime Jums pateikti keletą patarimų, kaip su juo susidoroti ir išlikti gaiviems.

1. Prauskitės tik kūno temperatūros vandeniu. Karštas arba šaltas dušas atsigaivinti nepadės. Gydytojai pacientams rekomenduoja atsigaivinti vidutiniškai 37 laipsnių vandeniu, kuris nesukelia kūnui jokių „papildomų darbų" ir manoma, kad neprakaituoti turėtumėte apie keletą valandų.

2. Nakčiai naudokite tik medvilninius naktinius marškinius. Niekada nesirinkite šilkinių ar sintetinių audinių, nes jie nesugeria prakaito, oda nekvėpuoja ir jausite dar didesnį nepatogumą. Dienos metu taip pat vilkėkite natūralaus pluošo rūbus ir apatinius, taip jūsų kūnas galės lengviau kvėpuoti. 

3. Saugokite save ir pabūkite namie, kol lauke spigina saulė ir tvanku. Pasistenkite išvengti pasivaikščiojimo ar darbų lauke, atidėkite juos kol temperatūra vakarop šiek tiek atvės. Jei namuose taip pat tvanku - naudokite ventiliatorius arba kitas turimas oro vėdinimo sistemas. Venkite skersvėjų ir staigių temperatūros pokyčių patalpoje, nes jūsų organizmas šiuo metu labai pažeidžiamas. 

4. Visada turėkite su savimi atsigerti. Kad išvengtumėte dehidratacijos, turite naudoti pakankamai skysčių. Siūloma gerti kūno temperatūros gėrimus ar vandenį ne mažiau kaip 2-3 litrus per dieną. Venkite gazuotų, su dirbtiniais dažikliais ir saldikliais gėrimų. Geriausia atgaivina vanduo, arbata ar namie paruošti uogų gėrimai. Jeigu dėl kažkokios priežasties skysčių vartojimas jums yra ribojamas, pasitarkite su gydytoju ir vartokite tik leistiną skysčių kiekį. 

5. Visada turėkite su savimi vienkartinių ar drėgnų servėtėlių prakaitui nuvalyti. Jeigu esate namie, galite sudrėkinti drobinį rankšluostį ir juo švelniai patrinti veidą, kaklą ir krūtinę. Tai turėtų jus atgaivinti. 

6. Besigydančioms vėžį moterims, dietologai rekomenduoja valgyti daugiau maisto praturtinto sojomis (sojos pupelės, sojos pienas ir pan.), žirniais, morkomis, grūdais, lešiais ir salierais. Šiuose augaluose gausu fitoestrogenų, kurie stabdo prakaitavimą ir pagerina moters savijautą. (Tiesa, dietologai šiuos augalinės kilmės maisto produktus rekomenduoja ir toms moterims, kurioms prasidėjo menopauzė. Gydytojų teigimu, jokie sintetiniai sojų ir minėtų augalų pakaitalai taip tikslingai neveiks, kaip natūralūs). 

7. Pasitarkite su savo gydytoju, kokius vitaminus turėtumėte naudoti papildomai. Nacionalinis vėžio institutas (JAV) moterims besigydančioms vėžį karštomis vasaros dienomis rekomenduoja vartoti Vitamino E, B6 ir C. Tačiau, ar Jums šie vitaminai reikalingi, pasakys tik Jūsų gydytojas. 

8. Venkite fizinės veiklos, nesportuokite karštu paros metu. 

9. Atsisakykite nikotino, kofeino, alkoholio, aštrių maisto produktų ir jokiu būdu nenaudokite lieknėjimą skatinančių piliulių. Pirties malonumai - net jeigu ir labai mėgote ja naudotis anksčiau - šiuo metu tikrai ne jums. Valgykite tik pravėsusį maistą. 

10. Jeigu gydytojas Jums yra skyręs antidepresantų, pasitarkite su juo apie galimybę sumažinti vaistų dozes. Tai turėtų taip pat padėti atsikratyti nepageidaujamo prakaitavimo, nes kai kurie vaistai (pvz.: Prozak, Zoloft, Paxil, Effexor) stabdo jūsų kai kurių cheminių medžiagų (epinefrino ir serotonino) darbą ir tokiu būdu duoda signalą smegenims skatinti prakaito išsiskyrimą.

 

©Įveikliga.lt

 

Skaitykite daugiau:

Kaip įveikti nuovargį?

 

Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. gegužės 3 d., Penktadienis