Kepenys – stambiausia virškinimo liauka bei didžiausias vidaus organas. Kepenų vėžys pagal onkologinių ligų dažnumą pasaulyje užima penktą vietą.
Yra skiriami keli kepenų vėžio tipai:
- kepenų ląstelių karcinoma, taip pat vadinama hepatoma. Šis kepenų vėžio tipas yra labiausiai paplitęs.
- cholangiokarcinoma.
Kepenų vėžys taip pat gali būti klasifikuojamas kaip pirminis arba antrinis. Jei vėžys išsivystė kepenyse, tai jis vadinamas pirminiu kepenų vėžiu. Jei vėžinės ląstelės atkeliavo į kepenis iš kito organo, tai toks vėžys kepenyse vadinamas antriniu kepenų vėžiu.
Vaikai gali susirgti retos rūšies kepenų vėžiu, kuris vadinamas hepatoblastoma. Kadangi hepatoblastoma yra labai retas reiškinys ir yra vaikų vėžio forma, šiame straipsnyje bus aprašomas tik suaugusiųjų kepenų vėžys.
Priežastys ir rizikos veiksniai. Mokslininkai nustatė keletą rizikos veiksnių, kurie gali įtakoti kepenų vėžį. Kepenų cirozė, pasižyminti randėjimu kepenyse yra labai svarbus rizikos veiksnys, kepenų vėžiui atsirasti. Per didelis ir ilgalaikis alkoholio vartojimas yra pagrindinė priežastis. Rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiu ar hepatitas - visa tai veiksniai, didinantys galimybę susirgti šios rūšies onkologine liga.
Kiti rizikos veiksniai: hemochromatozė, genetinė liga, sukelta geležies pertekliaus kūne; pirminė tulžies cirozė; pirminis sklerozuojantis cholangitas - tai kepenų liga, pirmiausiai pažeidžianti tulžies latakus tiek esančius kepenų viduje, tiek už jų. Tulžies pūslės ir kasos latakai taip pat gali būti pakenkti. Tulžies latakų sieneles pažeidžia uždegimas, atsiranda taip vadinamas cholangitas.
Simptomai: Kepenų vėžys nekelia jokių simptomų, kurie leistų įtarti ligą dar pradiniuose etapuose. Kadangi liga progresuoja, atsiranda ir tam tirki simptomai:
- gelta (odos ir akių pageltimas)
- svorio netekimas
- apetito praradimas
- skausmas ir / ar diskomfortas dešinėje pilvo pusėje
Tyrimai: kepenų funkcijos tyrimai, hepatito ir vėžinių žymenų tyrimai dažnai yra tie pirmieji žingsniai, atliekant tyrimus dėl kepenų vėžio. Vienas specifinių tyrimų - tai alfa-fetoproteinų testas, kuris atskeidžia kepenų ligų sąrašą.
Jūsų gydytojas gali rekomenduoti Jums tyrimą ultragarsu. Ultragarso metu, visiškai neskausmingai leidžiama gydytojams, susidaryti įspūdį apie Jūsų kepenų būklę
Kiti vaizdo bandymai, kurie padėtų nustatyti kepenų vėžį: magnetinio rezonanso, kompiuterinės tomogramos tyrimai.
Biopsija galutinai atskleis, ar jums vėžys, ar ne. Biopsijos būdą Jums parinks gydytojas, atsižvelgęs į tam tikrus Jūsų organizmo parametrus, tokius kaip kraujo krešamumas.
Gydymas: Kepenų vėžys gydomas chirurgiškai - šalinama dalis kepenų, vėliau gali būti taikomas spindulinis gydymas ir chemoterapija. Taip pat galima ir kepenų transplantacija. Gydymas pasirenkamas pagal ligos progresavimo laipsnį ir ligonio būklę.
Prevencija: Kai kuriais atvejais užkirsti kelio kepenų vėžiui nepavyksta. Veiksniai, tokie kaip genetika ir nevalingas tam tikrų cheminių medžiagų poveikis, yra tai, ko mes žmonės negalime kontroliuoti. Vis dėlto yra ir keletas paprastų gyvenimo būdo pokyčių, kuriuos mes galime padaryti sumažindami riziką susirgti kepenų vėžiu: nepiknaudžiauti alkoholiu. Alkoholis sukelia ligą, kurią jau minėjome - tai kepenų cirozė. Sergantys šia liga gali susirgti ir kepenų vėžiu.
Komentara