Manoma, jog gerklų vėžiu susirgti rizikuoja rūkatys ar alkoholį vartojantys asmenys. Medikai taip pat teigia, kad šio vėžio tipu dešimt kartų daugiau serga vyrai (50 metų ir vyresni), negu moterys. Gerklų vėžys vystosi gerklės srityje.
Simptomai. Jeigu pastebėjote sunkumą ryjant, kostite ar skrepliuojate krauju, matosi kaklo patinimas ir jaučiate skausmą daugiau nei dvi savaites, skauda sprandą, esate užkimęs (užkimusi), mažėja kūno svoris, ant kaklo atsirado guzelis, būtinai kreipkitės į gydytoją, kuris nustatys, ar jums nesivysto gerklų navikas.
Tyrimai. Įtarus gerklų naviką, gydytojas jums gali atlikti šiuos tyrimus: laringoskopija, jos metu gydytojas naudoja vamzdelį su lempute, kamera bei atidžiai apžiūri burną ir gerklę. Gydytojas taip pat turėtų skirti kaklo ir galvos kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tyrimus, kurie padėtų nustatyti, ar auglys nėra išplitęs į limfmazgius ar kaklą. Audinių, kurie sukėlė gydytojui įtarimą, biopsija gali padėti nustatyti ar navikas piktybinis, ar ne.
Gydymas. Gydymo tikslas - visiškai pašalinti vėžį ir neleisti jam išplisti. Kartais užtenka pašalinti naviką chirurgiškai ir naudoti radioterapijos gydymą. Kai navikas yra didesnis ir išplitęs į limfmazgius, gydymui skiriama radioterapijos ir chemoterapijos derinys. Toks pats gydymas taikomas, siekiant išsaugoti balsą. Kai kuriais atvejais būtinas naviko ir balso stygų chirurginis pašalinimas. Daugeliui pacientų po gerklų vėžio gydymo reikalingos kitos terapijos, kurios padeda prisitaikyti prie tam tikrų pokyčių. Kartais po balso stygų pašalinimo, pacientui siūloma implantuoti dirbtines stygas, o kartais pacientams rekomeduojama to nedaryti ir mokytis alternatyvių susikalbėjimo būdų. Taip pat pacientams po tokių operacijų, reikia prisitaikyti prie naujos gerklės struktūros.
Išgyjimas. Nustačius gerklų vėžį ankstyvoje stadijoje, gydytojų teigimu, išgyja 90 proc. pacientų. Jei auglys išplitęs į aplinkinius audinius, limfmazgius ir kaklą - 50-60 proc. Jei metastazės pasiekusios kitas kūno dalis - gydymas skiriamas pagerinti gyvenimo kokybę. Šiuo atveju vėžys kol kas nepagydomas.
Galimos komplikacijos:
- Kvėpavimo takų obstrukcija
- Sunkumas ryjant
- Randai ant kaklo ar veido
- Sukietėjusi oda ant sprando
- Suprastėjusi geba kalbėti
- Metastazė į kitus audinius ar organus.
Prevencija. Vengti tabako gaminių ir saikingai vartoti alkoholį. Geriausia, jeigu žalingų įpročių būtų atsisakyta.
Komentara