2

Vaikai iš prigimties yra labai smalsūs, ir tikriausiai jūs sulauksite galybės klausimų, susijusių su liga ir gydymu. Vaikas tikėsis, kad jūs žinosite visus atsakymus, kadangi pasitiki jumis, esate jam autoritetas. Kadangi visi vaikai yra labai skirtingi, ir apie ligą ima klausinėti kiekvienas skirtingu laiku. Vieni klausinėja iškart, kiti – tik po kurio laiko.

Žemiau pateikiami dažniausiai užduodami klausimai:

„Kodėl aš?“

Galvodamas apie ligos priežastis, vaikas gali manyti, kad tai jo kokių nors veiksmų pasekmė. Būtina sąžiningai pasakyti, kad niekas nežino, kodėl susirgo būtent jis, kad ligos priežastimi jokiu būdu negali būti joks vaiko poelgis ir kad niekas negalėjo jo užkrėsti.

„Ar man pagerės?“

Dažnai vaikai pažįsta ką nors iš savo aplinkos, kam nepavyko įveikti ligos. Todėl jie baiminasi klausti apie tai, kas su jais bus. Svarbu pasakyti, kad vaikas serga rimta liga ir yra gydomas. Vaikui būtina išgirsti, kad gydytojai, medicinos sesutės ir artimieji padarys viską, kas įmanoma, kad jam padėtų. Taip kalbėdami jūs atsakysite tiek į užduotus, tiek į neužduotus klausimus. Tai suteiks vaikui daugiau pasitikėjimo, nes jis žinos, kiek daug žmonių dėl jo stengiasi.

„Kas man bus?"

Vaikai, kuriems vėžio diagnozė nustatyta visai neseniai, baiminasi nežinomybės ir su nerimu laukia, kas bus. Būdami ligoninėje jie mato kitus vaikus, kurie blogai jaučiasi, yra pliki ar net su amputuotomis galūnėmis. Tačiau vaikas bijo klausti, kas jam bus, ir gali įgyti nerealistiškų baimių. Būtent dėl to yra būtina papasakoti vaikui apie gydymo eigą, galimus šalutinius poveikius ir apie tai, kaip susidoroti su tuo, kas laukia ateityje. Vaikui svarbu ir naudinga žinoti, kad yra daug onkologinių ligų tipų, ir kad tai, kas vyksta su kitais vaikais, nebūtinai vyks su juo.

Naudinga susidaryti su vaiku gydymo tvarkaraštį ir būtinai informuoti apie pasikeitimus. Jeigu vaikas turi kalendorių, kuriame sužymėti būsimi vizitai pas gydytoją, procedūrų dienos, tai padės jam psichologiškai pasiruošti šiems įvykiams.

„Kodėl turiu gerti vaistus, jei jaučiuosi gerai?“

Dažnai vaikai vaistus sieja su bloga savijauta ir jiems keista, kodėl reikia gerti vaistus, jei jautiesi gerai. Galima paaiškinti, kad geros savijautos periodo metu „blogosios" ląstelės gali slėptis, tad vaistus reikia naudoti tol, kol liks tik „gerosios" ląstelės.

„Ką aš pasakysiu vaikams?“

Vaikus, sergančius onkologine liga, gali neraminti draugų, mokytojų reakcija. Ypač tai svarbu, jei vaikai dėl ligos ilgą laiką nebuvo mokykloje, jei išvaizda pasikeitė ne į gerąją pusę: nupliko, stipriai pastorėjo arba sulyso.

Būtina skatinti vaiko bendravimą su draugais, klasės auklėtoja, sudaryti jam sąlygas kalbėti apie savo ligą, gydymo ypatumus su bendraamžiais ir atitinkamai iš jų gauti informaciją apie tai, kas vyksta, kol jis nelanko mokyklos.

Vaikas turi žinoti, kad ne visi žmonės, tarp jų ir suaugusieji, žinos apie onkologinę ligą tiek, kiek jis pats žino. Jie gali kalbėti dalykus, kurie prieštaraus iš tėvų ar medikų gautai informacijai. Bendravimas su tokiais žmonėmis gali vaikui sukelti abejonių ir baimių, o galiausiai ir pyktį, kad jūs sakėte netiesą. Todėl skatinkite vaiką išsikalbėti apie savo ligą, kad galėtumėte „atitaisyti" iškreiptą informaciją.

Sergant formuojasi vaiko charakteris, tad svarbu nuolat pabrėžti jam kelis dalykus:

  • liga nepavertė jo kitokiu žmogumi, negu jis buvo iki šiol;
  • neverta kreipti dėmesio į kai kurių žmonių nuomonę, jei jie mažai žino apie onkologines ligas ir net nesistengia sužinoti daugiau;
  • kas buvo tikrais draugais, tie ir liks draugais, nepaisant bet kokios neigiamos informacijos ar nuomonės.

„Ar galėsiu daryti tai, ką dariau iki šiol?"

Atsakymai į tokio pobūdžio klausimus yra individualūs ir priklauso nuo ligos tipo, gydymo metodo. Daugeliu atveju visgi bus reikalingi tam tikri apribojimai. Kai medikai jums pasakys, kokie apribojimai būtini, aptarkite tai su vaiku, kodėl ir kaip ilgai reikės jų laikytis. Pasistenkite vieną veiklą pakeisti kita, pavyzdžiui, dėl per žemo leukocitų kiekio kraujyje, vaikui kurį laiką nebus galima važinėti dviračiu, tad pakvieskite vaiko draugus piešti ar užsiimti kuo nors kitu jūsų namuose.

 

Grįžti

 

Rašyti komentarą


Security code  

Komentara  

#2 fgnazxvnz 2011-11-22
tatata jsgfdjdgfkg hdgdjhdgd :D
Quote
#1 fgnazxvnz 2011-11-22
sadsafffffdsfsfddffgf
Quote
2024 m. gruodžio 10 d., Antradienis