14

Kepenys – stambiausia virškinimo liauka bei didžiausias vidaus organas. Kepenų vėžys pagal onkologinių ligų dažnumą pasaulyje užima penktą vietą.

Yra skiriami keli kepenų vėžio tipai:

  • kepenų ląstelių karcinoma, taip pat vadinama hepatoma. Šis kepenų vėžio tipas yra labiausiai paplitęs.
  • cholangiokarcinoma.

Kepenų vėžys taip pat gali būti klasifikuojamas kaip pirminis arba antrinis. Jei vėžys išsivystė kepenyse, tai jis vadinamas pirminiu kepenų vėžiu. Jei vėžinės ląstelės atkeliavo į kepenis iš kito organo, tai toks vėžys kepenyse vadinamas antriniu kepenų vėžiu.

Vaikai gali susirgti retos rūšies kepenų vėžiu, kuris vadinamas hepatoblastoma. Kadangi hepatoblastoma yra labai retas reiškinys ir yra vaikų vėžio forma, šiame straipsnyje bus aprašomas tik suaugusiųjų kepenų vėžys.

Priežastys ir rizikos veiksniai. Mokslininkai nustatė keletą rizikos veiksnių, kurie gali įtakoti kepenų vėžį. Kepenų cirozė, pasižyminti randėjimu kepenyse yra labai svarbus rizikos veiksnys, kepenų vėžiui atsirasti. Per didelis ir ilgalaikis alkoholio vartojimas yra pagrindinė priežastis. Rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiu ar hepatitas - visa tai veiksniai, didinantys galimybę susirgti šios rūšies onkologine liga.

Kiti rizikos veiksniai: hemochromatozė, genetinė liga, sukelta geležies pertekliaus kūne; pirminė tulžies cirozė; pirminis sklerozuojantis cholangitas - tai kepenų liga, pirmiausiai pažeidžianti tulžies latakus tiek esančius kepenų viduje, tiek už jų. Tulžies pūslės ir kasos latakai taip pat gali būti pakenkti. Tulžies latakų sieneles pažeidžia uždegimas, atsiranda taip vadinamas cholangitas.

Simptomai: Kepenų vėžys nekelia jokių simptomų, kurie leistų įtarti ligą dar pradiniuose etapuose. Kadangi liga progresuoja, atsiranda ir tam tirki simptomai:

  • gelta (odos ir akių pageltimas)
  • svorio netekimas
  • apetito praradimas
  • skausmas ir / ar diskomfortas dešinėje pilvo pusėje


Tyrimai:
kepenų funkcijos tyrimai, hepatito ir vėžinių žymenų tyrimai dažnai yra tie pirmieji žingsniai, atliekant tyrimus dėl kepenų vėžio. Vienas specifinių tyrimų - tai alfa-fetoproteinų testas, kuris atskeidžia kepenų ligų sąrašą.

Jūsų gydytojas gali rekomenduoti Jums tyrimą ultragarsu. Ultragarso metu, visiškai neskausmingai leidžiama gydytojams, susidaryti įspūdį apie Jūsų kepenų būklę
Kiti vaizdo bandymai, kurie padėtų nustatyti kepenų vėžį: magnetinio rezonanso, kompiuterinės tomogramos tyrimai.

Biopsija galutinai atskleis, ar jums vėžys, ar ne. Biopsijos būdą Jums parinks gydytojas, atsižvelgęs į tam tikrus Jūsų organizmo parametrus, tokius kaip kraujo krešamumas.

Gydymas: Kepenų vėžys gydomas chirurgiškai - šalinama dalis kepenų, vėliau gali būti taikomas spindulinis gydymas ir chemoterapija. Taip pat galima ir kepenų transplantacija. Gydymas pasirenkamas pagal ligos progresavimo laipsnį ir ligonio būklę.

Prevencija: Kai kuriais atvejais užkirsti kelio kepenų vėžiui nepavyksta. Veiksniai, tokie kaip genetika ir nevalingas tam tikrų cheminių medžiagų poveikis, yra tai, ko mes žmonės negalime kontroliuoti. Vis dėlto yra ir keletas paprastų gyvenimo būdo pokyčių, kuriuos mes galime padaryti sumažindami riziką susirgti kepenų vėžiu: nepiknaudžiauti alkoholiu. Alkoholis sukelia ligą, kurią jau minėjome - tai kepenų cirozė. Sergantys šia liga gali susirgti ir kepenų vėžiu.

 

Vėžio tipai A-Z

 

Rašyti komentarą


Security code  

Komentara  

#14 Virginija 2015-01-25
Mano tėvukui buvo diagnozuotas kepenų vėžys. Išgerdavo ir rūkydavo nedaug, bet dirbo su trąšų barstytuvu. Visą gyvenimą nevartojo jokių vaistų, buvo stiprus. Šiandien jis jau komoj, kepenys pasileido. Po diagnozės išgyveno 1m.
Quote
#13 L 2014-05-26
Sveiki. Mano mamai tik dabar nustate hepatita C, kuri paaiskejo gavo pries 20 metu kai perpilinejo krauja 1992m. operacijos metu :( Visa ta laika kraujo tyrimas gydytojoms neatrode itartinas. Dabar jaisiulopadaryti kepenu biopsija, bet ji labai bijo sio tyrimo. Yra girdeta, kad kai palieti kepenys, viskas vistosi dag greiciau jeigu yra koks vezys. Ar kas su tuom susidure? Bet be biopsijos negali paskirti reikiamu vaistu. :(
Quote
#12 Redakcijai 2014-03-22
Turbūt niekas taip didžiai nenorėjo gyvent, kaip dainininkas Vytautas Kernagis. Turbūt pamenat, kokia buvo jo stiprybė, koks tikėjimas ir viltis! Deja...
Quote
#11 Greata 2013-10-20
Mano uosviui nustatytas kepenu vezys pirmutine stadija ,operuoti anestezologai nepataria ,nes yra labai silpnos sveikatos.Zmogus griebiasi siaudo todel geria musmiriu nuodu uzpila ,gal yra zmoniu kurie su kazkuo panasau yra susiduria? gal noretumete pasidalinti savo ziniomis ?
Quote
#10 Karolis 2011-05-10
Sveiki,gal kas galite padėti,labai dėkingas būčiau? Išvada — Hepatomegalija . Portinė limfadenopatija. Vėžys 4 stadija (,kepenyse ir jau plinta kitur…) gal kam buvo panšių situacijų….??? Koks gydymas ar ką dar galėtumete pasiulyti,gal žinote kokių psecialistų,kad ir ne Lietuvoje? Paštas , .
Quote
#9 Deime 2011-02-17
o man butent reiketu straipsnio apie hepatoblastoma. negi sunku parasyti apie retas ligas? Koks isgyvenamumas, gydymas, atsinaujinimas. Man aiskino, kad transplantacija neimanoma, o cia raso, kad galima.
Quote
#8 Janina 2010-07-19
Čia yra gyvenimo loterija, jei papuolei į laimingųjų ratą, tai gerai, bet, deja būna maža tikimybė. Kasa ir kepenys greitai leidžiasi. Taip aš ne gydytoja, bet man teko tokiu atveju susidurti, mano brolis kepenų vėžiu sirgo 1 m. ir 4 mėn. , amžinatilsį. Tiesa, jis nebuvo girtuoklis, dirbo daug su chemikalais. Prasidėjo nuo kasos uždegimo, pirmiausia tyrimai nerodė vėžio, supūliavo kasa, vėl tyrė, o jau rado 4 stadijos kepenų vėžį. Tai kokie tyrimai, aparatūra, surinkti pinigai. Iškyla daug klausimų į kuriuos negali atsakyti. Joks gydymas nepadėjo, chemoterapija nualino jo organizmą. Skausmas, kančios, baisu. Vienu žodžiu nieko gero.
Quote
#7 redakcija 2010-05-20
Mielieji, negalima prarasti vilties, nesvarbu kiek jums metų, ar kuri vėžio stadija. Mąstymo galia yra labai didelė. Ir tai nėra iš piršto laužta - tam yra mokslinis pagrindimas. Pozityvios mintys gali padėti, taip pat kaip destruktyvios - kenkti. Tai tarsi savęs "programavimas", o kuria kryptimi - renkasi pats žmogus. Juk labai daug priklauso nuo mūsų požiūrio: galima sakyti "aš sergu", galima - "serga mano dešinioji krūtis", o galima - "serga kelios mano kūno ląstelės". Ar pastebėjote, kaip santykinai mažėja problema: aš - 100 %, dešinė krūtis - 5 % , kelios ląstelės - 0,1 % mano kūno?! Kuo baisesnį vilką įsivaizduojame, tuo labiau jo bijome, tuo mažiau vietos lieka pozityvioms mintims ir jausmams. Tiesiog išeikvojama daugiau gyvybinės energijos. Straipsnyje minima pozityvaus mąstymo technika – tėra vienas iš daugelio būdų sau padėti. Vieniems – jis veiksmingas, kitiems – nėra priimtinas. Vienam garbingo amžiaus nepagydomai sergančiam IV stadijos vėžiu senoliui, prieš jį išrašant iš ligoninės, gydytojas pasakė: „Na, ką, tėvuk, pagydėm Tave, dabar esi sveikas – važiuok namo!“ Žmogus apsidžiaugė ir išvažiavo namo. Ir daugiau niekada nesugrįžo. Bet ne todėl, kad būtų iškeliavęs anapilin, bet todėl, kad vėžys, medikų ir artimųjų nuostabai, senoliui apskritai išnyko! Samantai - kepenų vėžys neužkrečiamas, tačiau kepenų vėžys gali išsivystyti po daugelį metų besitęsiančių hepatito B ar hepatito C virusų, kurie yra užkrečiami. Nijolei - jums reikėtų kreiptis į gydytoją, tai gali būti kitų susirgimų simptomai, nebūtinai vėžio. Tačiau nesikankinkite ir kreipkites į gydytojus kuo skubiau. Uždelstą ligą sunkiau pagydyti, nei jos pradžioje.
Quote
#6 nijole 2010-05-20
ar viduriaimas ir desinio sono skausmai yra susieje su kepenim,yra akmuo tulzi,ar verta ji isoperuoti,gal sumazintu skausmus?aciu
Quote
#5 RAMUTE 2010-03-08
TEVUKUI NUSTATE KEPENU VEZI 4STADIJA ,ATLIKO 1 CHEMO TERAPIJA .JAM 72 METAI AR YRA KOKIA GALIMYBE TIKETIS KO NORS GERO.
Quote
2024 m. gegužės 28 d., Antradienis