7

Melanoma yra vienas pavojingiausių odos vėžio tipų. Ji yra diagnozuojama rečiau nei kitų rūšių odos vėžys, bet gali išplisti labai greitai. Melanomos dažniausiai prasideda ant odos, bet gali išsivystyti ant kitų kūno dalių.

Priežastys ir rizikos veiksniai: Nors dar tiksliai nežinoma, kas sukelia melanomas, bet mokslininkai neabejoja dėl keleto rizikos veiksnių, kurie padidina tikimybę susirgti šia liga:

 • UV spinduliuotės poveikis iš natūralios arba dirbtinės saulės šviesos šaltinių.
 • baltos odos tipo ir raudonplaukiai žmonės serga melanoma dažniau.
 • jei šeimos ar asmens anemnezėje yra melanomos atvejų.
 • turintys daug apgamų (daugiau kaip 50).
 • vyresnio amžiaus žmonės, nors gali pasitaikyti ir jauniems.
 • statistiškai melanomomis dažniau serga vyrai.
 • strazdanoti žmonės.
 • smarkiai nudegę saulėje.

Simptomai: Pasikeitę apgamai, gali būti vienas pirmųjų melanomos požymių. Kaip pastebėti, ar apgamas pasikeitė, ar ne. Čia keli bruožai:

 • Asimetrija: Paprasti apgamai ar strazdanos dažniausiai yra visiškai simetriški dariniai. Jei būtų brėžiama linija per apgamo vidurį, jūs galėtumėte turėti dvi simetriškas apgamo puselės. Tais atvejais, jei yra odos vėžys, apgamai atrodo tarsi „kreivais kraštais“, nesimetriški.

 • Nelygumai: Įtartinas apgamas ar dėmelė gali turėti neryškius ir / arba dantytus kraštus.

 • Spalva: jei apgamas ar dėmelė yra daugiau negu vieno atspalvio, spalva ar atspalvis yra įtartinas, būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.

 • Skersmuo: Jei apgamai yra didesni nei pieštuko trintukas (maždaug 6mm), reikia, kad Jus apžiūrėtų gydytojas.
   

Viskas, kas Jums atrodo įtartina, turėtų būti ištiriama sveikatos priežiūros specialistų, pageidautina, kad Jus apžiūrėtų dermatologas.

Tyrimai: Diagnostika prasideda jau tada, kada Jūs aptikote įtartiną darinį ant savo odos. Klinikinis odos tyrimas turėtų būti atliekamas pakankamai dažnai tuo atveju, jeigu Jūs įtariate, kad yra galimybė vystytis melanomai.

Jei įtariamas odos vėžys, daroma biopsija, siekiant patvirtinti arba paneigti vėžio buvimą. Odos biopsija gali būti atliekama keliais būdais, ir dauguma jų gali būti padaryta naudojant vietinius anestetikus, priklausomai nuo melanomos dydžio ir vietos.

Jei biopsijos rezultatai rodo, kad yra melanomos, gali būti reikalingi kiti tyrimai, siekiant nustatyti, kiek liga išplito. Jums gali būti atliktas krūtinės ląstos rentgenas, kepenų funkcijos ir kiti, gydytojų manymu, reikalingi tyrimai.

Gydymas: Šiuo metu yra keturi melanomos gydymo metodai: chirurgija, chemoterapija, radioterapija ir imunoterapija. Gydymas priklauso nuo to, kiek vėžys išplitęs, koks paciento amžius ir bendra jo sveikatos būklė.

Tiems, kurie susidūrėte su ankstyvąja melanomos forma, chirurginės operacijos turėtų pakakti siekiant visiškai išgyti. Gydytojas dar gali paimti biopsiją iš aplinkinių audinių, kad įsitikintų, jog vėžys neišplito. Jei vėžys išplito, Jums gali būti taikoma chemoterapija ir imunoterapija. Atskirais atvejais naudojama radioterapija.

Apsauga: Pirmasis žingsnis, siekiant užkirsti kelią odos vėžiui - tai išvengti ultravioletinių spindulių poveikio. Tai galima padaryti:

 • Naudokite apsaugos priemonės nuo saulės. Apie tai tikriausiai girdėjote šimtus kartų, tačiau tai geriausia priemonė siekiant užkirsti kelią vėžiui, ypač jeigu daug laiko praleidžiate gamtoje. Specialistai rekomenduoja rinktis tą apsaugą nuo saulės, kuri maksimaliai apsaugo nuo saulės spindulių.

 • Venkite karštą vidurdienį būti gamtoje. Vasarą venkite būti po atviru dangumi nuo 10-16 val. Šiuo laiku saulės spinduliai yra kenksmingiausi odai. Jei turite eiti į lauką, įsitikinkite, kad pasirūpinote tinkama apsauga nuo saulės.

 • Dėvėkite apsauginius rūbus. Skrybėlės ir drabužių dėvėjimas, uždengiant odą, yra puikus būdas, apsisaugoti nuo aktyvios saulės spindulių. Akys taip pat yra neatsparios saulės poveikiui, todėl įsitikinkite, kad nešiojate akinius nuo saulės, kurie turi UV apsaugą.

 • Likite šešėlyje. Būdami šešėlyje, ne tik neperkaisite, bet ir apsisaugosite nuo tiesioginių UV spindulių.

 • Venkite soliariumų. Dirbtinis UV poveikis, yra ne mažiau saugesnis nei natūralus gamtoje. Kai kurie tyrimai rodo, kad net soliariumai gali padidinti pavojų vystytis melanomoms ir kitoms pavojingoms odos vėžio formoms.

 

Informacija parengta pagal:

„Skin Cancer Symptoms“. What You Need to Know About Skin Cancer. National Cancer Institute. 01 Aug 2005. Accessed 21 June 2008.
„Skin Cancer Prevention“. What You Need to Know About Skin Cancer. National Cancer Institute. 01 Aug 2005. Accessed 25 June 2008.

 

Vėžio tipai A-Z

 

Rašyti komentarą


Security code  

Komentara  

#7 irena 2015-04-05
kaip toliau gyvent prieš du metus diagnizuota melonoma ir išoperuota
Quote
#6 irena 2015-04-05
prieš du metus diagnozuota melonoma ji išoperuota Kauno klinikose .Pr ašau parašykit man jei dar kam tai nutiko
Quote
#5 Jolanta 2014-06-23
Nelaukite, begte pas gyd.mano mama nudege nugara vasara stiprokai ir apgamas pradejo didet, dabar jis jau isoperuotas bet po metu atsirado dar 2, atsinaujino vezys jau net 4ta stadija, puola ligos ja dabar, gelta nenueina, dar alergija jodui, vienu zodziu tempt ner ko, geriau 2kart lai apziuri negu praleisite pro sona! O del gyd.siulau konsultacija pas kelis skirtingus, nes mes nors ir su pinigais nors ir be ju visur toks vaizdas kad susidureme su abejingumu, geda kam pasakyti! Radom gyd.Šveicarijoje tai ner ka lygint o dar ir pusiau pazystama gavos! Bandysim gelbet mama nuo to reikalo! Sekmes jums!
Quote
#4 Vida 2012-11-04
Ar odos vezys melanoma yra uzkreciama liga?
Quote
#3 crmk3wcom 2011-04-29
ar apgamo nieztejimas gali buti vienas is simptomu?
Quote
#2 redakcija 2011-01-20
Pasirodykite odos gydytojui, bet atsiradę apgamai nebūtinai reiškia, kad mergaitė rerga vėžiu. Vėžiui nustatyti būtini tyrimai.
Quote
#1 Auguste 2011-01-09
Ar 14 metu amziaus mergaitei, atsiradus ant pilvo ~10 apgamu(per kokius 5 men.) gali buti, jog ji serga odos veziu?
Quote
2024 m. liepos 19 d., Penktadienis