0

Nosiaryklės vėžiu susergama, kai normalios nosiaryklės ląstelės virsta piktybinėmis (nosiaryklė yra už nosies, kaukolės viduje, virš gomurio. Ji priekyje per šnerves susisiekia su aplinkos oru, o užpakalyje jungiasi su burnos ertme ir gerkle). Vėžio tipas, arba karcinoma, nustatomas pagal piktybiškai pakitusių ląstelių tipą. Iš visų nosiaryklės vėžių 90 proc. jų yra plokščialąstelinių ląstelių tipo. Kiti tipai: adenokarcinoma, adenoidinė cistinė karcinoma ir limfoma.

Kas sukelia nosiaryklės vėžį?

Nosiaryklės vėžiu itin gausiai sergama pietinėje Kinijoje. Net jei kinai emigruoja į kitas šalis, jiems išlieka padidėjusi rizika susirgti nosiaryklės vėžiu, šią padidėjusią riziką jie perduoda ir savo vaikams, kurie dažniau serga nosiaryklės vėžiu negu vietiniai gyventojai nekinai. Kitas veiksnys, kuris manoma turi įtakos didesniam kinų sergamumui šia liga, yra dažnas sūdytos žuvies vartojimas. Trečias rizikos veiksnys yra ankstesnė infekcija liaukų uždegimą sukeliančiu Epšteino-Baro virusu.

Pacientų, sergančių nosiaryklės vėžiu, kraujyje yra daug antikūnų prieš Epšteino-Baro virusą, kurie rodo buvusią infekciją. Tačiau tikslus viruso vaidmuo sukeliant šią ligą lieka neaiškus.

Kinai šia liga dažniausiai serga trečiajame, kaukaziečiai - penktajame savo gyvenimo dešimtmetyje. Vyrai serga du kartus dažniau nei moterys.

Nosiaryklės vėžio simptomai

Diagnozės nustatymo metu, sergančių pacientų ligos stadija jau būna pažengusi. Nosiaryklės vėžio simptomai yra gana nespecifiški ir dažnai imituoja kitas ligas tokias kaip sloga.

Būdingiausi nosiaryklės vėžio simptomai:

  • Užsikimšusi nosis;
  • Kurtumas (ypač jei tik vienos ausies);
  • Kaklo patinimas (į liaukas išplitusio vėžio ženklas).

Rečiau pasitaikantys simptomai:

  • Galvos skausmas;
  • Rijimo sutrikimai
  • Dvejinimasis
  • Kraujavimas iš nosies.


Nosiaryklės vėžio diagnozavimas

Jei pacientui pasireiškia aukščiau minėti simptomai, ypač jei jis yra kinų kilmės, reikia įtarti nosiaryklės vėžį ir pacientą skubiai siųsti otorinolaringologo konsultacijai, nosiaryklės apžiūrai. Tradiciškai seniau ši apžiūra buvo atliekama žiūrint pro burną su mažu veidrodėliu, nukreiptu aukštyn link nosiaryklės. Dabar, patobulėjus technologijoms, geriausias būdas apžiūrėti nosiaryklę yra mažu lanksčiu arba nelanksčiu teleskopu, įkišamu pro paciento nosį į nosiaryklę. Tai gali būti atliekama klinikoje pacientui sėdint kėdėje. Kartais teleskopu matomi vaizdai gali būti klaidinantys, nes navikas dažnai auga po nosiaryklės sienelės paviršiumi ir jį sunku įžiūrėti.
Siekiant įvertinti ligos išplitimą, atliekama kompiuterinė tomografija. Jeigu pacientas skundžiasi kurtumu, specialistas atlieka klausos testą. Be to, specialistas paima nosiaryklės biopsiją (audinio pavyzdį), kurią siunčia į patologijos laboratoriją. Čia patologas mikroskopu išnagrinėja audinio pavyzdį ir įvertina, ar jame yra vėžinių ląstelių, ar ne.

Kaip gydomas nosiaryklės vėžys?

Iki šiol pats geriausias nosiaryklės vėžio gydymo būdas yra spindulinė terapija. Šie navikai yra labai jautrūs rentgeno spinduliams. Labiau išplitusiems navikams gydyti prieš pradedant spindulinę terapiją gali reikėti priešvėžinių vaistų (chemoterapijos). Gydant šią ligą, chirurginis gydymas atlieka menką vaidmenį, nes sunku prieiti prie nosiaryklės.

Pacientų, sergančių nosiaryklės vėžiu, prognozė labiausiai priklauso nuo ligos išplitimo diagnozės nustatymo metu. Jei liga nustatoma pirmoje stadijoje, 70-80 proc. pacientų išgyvena penkerius metus po gydymo. Kai liga yra labiau pažengusi, tikimybė, jog pacientas išgyvens 5 metus mažėja. Iš pacientų, kuriems vėžio diagnozė nustatyta jau sergant 4 stadija, 5 metus išgyvena tik 0-20%.

 

Informaciją parengė Renata Bubnytė, infomed.lt

 

Vėžio tipai A-Z

 

Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. balandžio 19 d., Penktadienis