2

imagesMoterys, kurios reguliariai tikrinasi krūtis ir nepamiršta užeiti pas gydytoją net tada, kada nejaučia jokių simptomų, sumažina riziką susirgti krūties vėžiu ir kitomis onkologinėmis ligomis. 

Jeigu atsitiko taip, kad užčiuopėte „neaiškų darinį“ krūtyje ir nežinote, ką toliau daryti, norite sužinoti daugiau apie krūtų vėžio diagnostiką, šis straipsnis kaip tik Jums.

Krūtų apžiūra: reguliariai pasitikrinkite pačios ir apsilankykite pas gydytoją

Tikriausiai ne viena esate girdėjusi, kad krūtis galima pasitikrinti pačioms. Jei nežinote, kaip tai padaryti, apsilankykite pas savo gydytoją ginekologą ar šeimos gydytoją ir paprašykite jo, kad šis patikrintų Jūsų krūtis ir parodytų, kaip tai galite atlikti pačios namuose. Krūtų savikontrolė rekomenduojama moterims nuo 20 metų. Ją siūloma atlikti kartą per mėnesį po mėnesinių praėjus vienai savaitei. 30 - 39 metų moterims pas gydytoją rekomenduojama apsilankyti kas treji metai, o nuo 40 metų - kasmet. Gydytojas turėtų ap­žiūrėti ne tik krūtis, bet ir kaklo, pažastų limfmazgius. Po tokios apžiūros jausitės rami, nes gydytojas Jus patikrins ne tik dėl krūties vėžio, bet ir pažiūrės, ar nėra kitokių pakitimų, bylojančių apie odos vėžį, limfomą ir kitus susirgimus. Atminkite, kad pasitikrindamos profilaktiškai, Jūs galite aptikti pakitimus ir su jais „susidoroti" dar jiems nepridarius didelės žalos Jūsų organizmui. Ankstyvoje stadijoje aptikti onkologiniai navikai yra lengviau gydomi.

Mamografinis tyrimas diagnozuoja neapčiuopiamus navikus

Mamografija skirta diagnozuoti mažus neužčiuopiamus na­vikus. Jeigu gydytojo patikros metu, Jums buvo užčiuoptas mazgelis, greičiausiai Jums bus skirti kiti tyrimai. Manoma, kad profilaktiškai atliekama mamogra­finė patikra gali žymiai sumažinti mirštamumą nuo krūties vė­žio 50-74 metų moterų grupėje. Lietuvoje šį tyrimą rekomenduojama atlikti 50-69 metų moterims kas dveji metai.

Jei užčiuopėte mazgelį, Jums bus siūlomi radiologiniai tyrimai

Jei apsilankymo metu pas gydytoją arba pati užčiuolėte krūtyje mazgelį ir apie tai pranešėte savo gydytojui, tolimesnis Jūsų žingsnis turėtų būti - apsilankymas pas gydytoją onkologą. Jis paskirs Jums tolimesnius tyrimus, siekiant išsiaiškinti, ar darinys piktybinis, ar ne. Jums gali būti pasiūlyta mamogramą, ultragarsinį, magnetinio rezonanso tyrimus. Šių radiologinių tyrimų seka priklauso nuo moters amžiaus. Jei moteris jauna, ir jos krūtys yra tankios, manoma, kad mamograma bus neinformatyvi. Jaunoms moterims pirmiausia siūloma išsitirti ultragarsu. Magnetinio rezonanso ty­rimas siūlomas atlikti toms moterims, kurios yra krūties vėžio paveldėjimo rizikos grupėje, nes šis tyrimas jautresnis už mamografiją. Bazinę mamogramą siūloma atlikti 40-45 m. moterims. Jei moterys turi giminaičių, sergančių krūties vėžiu, mamograma atliekama nuo 35 metų.

Nusiskundimų turinčioms vy­resnėms nei 40 metų moterims pirmiausia atliekama mamograma, bet neretai matomus darinius tenka pa­tikslinti ultragarsiniu tyrimu.

Mamografijos tyrimo metu, gydytojas gali įvertinti krūtyje esančius darinius, audinio struktū­ros ir odos pokyčius, sustorėjimą, pažasties limfmazgių būklę.

Ultragarsinis tyrimas itin naudingas verti­nant pokyčius krūtyse, atskiriant cistinius ir solidinius darinius. Ultragarsinio tyrimo metu taip pat galima atlikti biopsiją.

Nauji tyrimai krūties navikams diagnozuoti

Vienas naujausių tyrimų krūties navikams diagno­zuoti - magnetinio rezonanso tomografija (MRT). Jis taikomas diagnozuojant ligą ir stebint gydymo veiks­mingumą. MRT itin naudinga labai jaunoms, turinčių tan­kų liaukinį audinį moterims. Medikų nuomone, MRT yra gerokai tikslesnė už mamografiją, tiriant didelės rizikos grupių moteris, vertinant pokyčius pažastyje ir kitais būdais ne­nustatomus krūties navikus. Medikai, skirdami Jums šį tyrimą, tiksliai nustatys naviko dydį, diagnozuos dauginius navikus ir pakitimus krūtyje. MRT naudojama viso gydymo ar krūties stebėjimo metu. Atliekant šį tyrimą tiksliau įvertinami pokyčiai po che­moterapijos, spindulinio gydymo.

Kiti galimi radiologinio tyrimo metodai: kompiute­rinė tomografija, pozitrono emisinė tomografija (PET). Šie tyrimai padeda nustatyti naviko išplitimą įvairiuose organuose.

Kiti tyrimai nustačius piktybinį auglį

Nustačius krūties vėžį, prieš gydymą atliekami bendrasis ir biocheminis kraujo tyrimai (inkstų kepenų funkcijai įvertinti), krūtinės ląstos rentgenografija, vidaus organų ultragarsinis tyrimas. Įtariant metastazes kituose orga­nuose, atliekama galvos smegenų, krūtinės ląstos, pilvo, dubens kompiuterinė tomografija, kaulų scintigrafija.


Informacija parengta pagal Lietuvos ir užsienio spaudą.

Skaitykite daugiau:


Vėžio tipai A-Z

Gydytojai pataria

Apie tyrimus

Krūties vėžys


Istorijos:


Per koncertinį turą – žinia apie krūties vėžį

„Sopranų“ aktorė Edie Falco slėpė diagnozę

Dainininkei Anastasijai diagnozė buvo netikėta

Laiškas

 

Rašyti komentarą


Security code  

Komentara  

#2 Aura 2009-03-23
Vėžio informacijos centras primena, kad kiekviena nuo 25 iki 60 metų amžiaus moteris gali nemokamai profilaktiškai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio ar ikivėžinių pakitimų, o 50-69 m. amžiaus moterys gali nemokamai, pagal valstybės finansuojamą krūties vėžio prevencijos programą, 1 kartą kas 2 metus atlikti mamografijos tyrimą. Jei esate 50-75 m. amžiaus vyras (o jei šeimoje prostatos vėžiu sirgo tėvas, brolis - nuo 45 metų), Jums pagal valstybės finansuojamą prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą kasmet nemokamai turi būti atliktas PSA lygio kraujyje tyrimas Tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją (terapeutą) arba į poliklinikos, kur esate prisirašiusi, akušerį ginekologą.
Quote
#1 moteris 2009-03-07
is tiesu mums truksta kuo daugiau tokios informacijos. Gerbiu tuos, kurie tai darote. Aciu
Quote
2024 m. spalio 16 d., Trečiadienis