Retrospektyvinis tyrimas parodė, kad pacientai, kenčiantys nuo dantų ėduonies, turi mažesnę riziką susirgti burnos ertmės ir ryklės vėžiu.

Bakterijos skatina imuninės sistemos atsaką Dantų ėduonis atsiranda gramteigiamoms bakterijoms fermentuojant angliavandenius ir susidarant pieno rūgščiai, kuri pažeidžia danties emalį. Kita vertus, šios bakterijos skatina burnoje imuninės sistemos atsaką ir didina imuninės sistemos ląstelių aktyvumą. Tyrimo metu analizuoti visų ligonių, gydytų vėžio centre 8 metų laikotarpiu, duomenys. Atskirai išskirti burnos ir kaklo vėžiu sergantys pacientai, visi kiti ligoniai lyginti kaip kontrolinė grupė. Į analizę įtraukta 620 asmenų.

Rezultatai parodė, jog ėduonies pažeistų dantų, trūkstamų, taip pat taisytų dantų skaičius atvirkščiai susijęs su tikimybe sirgti burnos, ryklės ir kaklo vėžiu. Rezultatai išliko panašūs ir atmetus visus kitus vėžio rizikos faktorius, tokius kaip rūkymas ir alkoholio vartojimas. Tyrimo autoriai daro išvadą, kad laktobakterijos burnos ertmėje gali sumažinti vėžio riziką dėl imuninio atsako suaktyvinimo. Didžiausias rizikos faktorius – žmogaus papilomos virusas Gydytoja onkologė chemoterapeutė Laura Kairevičė atkreipė „Vakarų Lietuvos medicinos“ dėmesį, jog retrospektyvinių tyrimų patikimumas nėra labai didelis. „Duomenų apie tai, kad ėduonis turėtų įtakos gerklės ar ryklės vėžio neatsiradimui, neturiu.

Įrodyta, jog šio vėžio rizikos faktoriai – žmogaus papilomos virusas, patenkantis oralinių santykių metu, rūkymas ir alkoholio vartojimas“, – informavo ji. Jos nuomone, pritaikyti pateiktas išvadas vargu ar įmanoma, nes higienos nesilaikymas, dantų nevalymas gali sukelti kitas sveikatos problemas.


Šaltinis:
AMA Otolaryngol Head Neck Surg 2013 Sep 12;[EPub Ahead of Print], M Tezal, FA Scannapieco, J Wactawski-Wende, JH Meurman, JR Marshall, IG Rojas, DL Stoler, RJ Genco

 

Informaciją parengė įveikligą.lt bičiulė www.vlmedicina.lt