0

Mėgėjai žino: gerti arbatą – tikras ritualas. Netgi daugiau: arbatos lapeliuose yra daugiau kaip 500 aktyvių medžiagų, padedančių palaikyti mūsų formą. Tačiau ar žinome, kaip teisingai jas aktyvuoti? Kuo gali padėti arbata? Pasakoja svetainė tata.ru, o apie tai rašo mūsų draugas - portalas delfi.lt

Nuo vėžio

Paskutiniais duomenimis (kol kas patvirtintais tik tyrimais laboratorijose), arbatoje yra alkelaminų, kurių labai maži kiekiai aptinkami ir vėžinėse ląstelėse. Taigi gerdami arbatą, mes po truputį pratiname prie jų savo organizmą ir aktyvuojame savo imuninės sistemos funkcijas.

Priešuždegiminis poveikis

Dėl flavonoidų arbata turi antioksidacinių, priešalerginių savybių ir net palengvina kvėpavimą. Arbata yra geriausia jūsų plaučių draugė ir geriausia profilaktinė priemonė nuo slogos.

kinu arbata2сorbis.jpgŠirdžiai

Arbata turi teigiamą poveikį ir širdžiai. Kasdien išgeriant tris puodelius arbatos, infarkto riziką galima sumažinti 11 proc.

Kovai su stresu

Arbata gali efektyviai mažinti stresą. Tiesa, per dieną reikia išgerti daugiau kaip 3 puodelius arbatos.

Malšina troškulį

Karštomis vasaros dienomis neverta gurkšnoti limonadų, turinčių didelį kiekį cukraus. Verčiau prisiminkite dykumų klajoklius, kurie šimtmečiais malšina troškulį arbatomis. Kodėl? Karšti gėrimai priverčia organizmą prakaituoti. Tai įjungia termoreguliacijos mechanizmą ir automatiškai sumažina kūno temperatūrą.

Kuri arbata geriausia: žalioji, juodoji ar raudonoji?

Visi lapeliai, surinkti arbatmedžių plantacijose, būna mažiau ar daugiau apdorojami. Šių procesų metu ir išgaunama daugybė arbatos rūšių (šiandien jų priskaičiuojama daugiau kaip 3 tūkst.). Žalioji arbata beveik neapdorojama (skirtingai negu juodoji, kuri būna fermentuojama). Dar geresnė už žaliąją yra baltoji arbata, tačiau ji, deja, yra brangesnė. Vakarais geriausia gerti raudonąją arbatą: joje nėra kofeino, todėl kiečiau miegosite.

Maišeliuose ar biri?

Iš esmės tai nėra taip svarbu (jeigu tai ne pigiausiai kainuojantys arbatos pakeliai). Dabar daugelis aukščiausios rūšies arbatos gamintojų į maišelius beria tas pačias arbatžoles, kurias parduoda ir biria forma. Pirkdami arbatą netaupykite: paprastai brangiau kainuojanti arbata iš tikrųjų būna geresnės kokybės už pigią.

Rinktis ekologišką ar įprastinę arbatą?

Žinoma, kad ekologišką! Paprastos arbatos lapeliai visuomet būna apipurkšti pesticidais. Taigi geriau apsidrauskite. Tiesa, ženkliukas „Bio“ dar nereiškia puikaus skonio.

Ar ilgai plikyti arbatžoles?

Kuo ilgiau arbatą plikome, tuo daugiau gauname iš jos antioksidantų. Trumpai plikyta arbata stipriau žadina mūsų nervų sistemą. Idealiausia arbatą plikyti lygiai 8 minutes. Plikydami arbatą tik 3 ar 5 minutes, gausime tik 25 proc. naudingųjų katechinų.

Kokį vandenį naudoti arbatai?

Prieš atsakant į šį klausimą prisiminkite, kad 98 proc. arbatos sudaro vanduo! Taigi stenkitės naudoti kuo geresnės kokybės vandenį. Beje, užvirinti vandens nebūtina: pakanka palaukti, kol vandenyje atsiras burbuliukų.

 

delfi.lt

 

Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. kovo 29 d., Penktadienis