1

konsultacija.jpgTiesiosios žarnos vėžiu sergantys pacientai gydymo eigoje operuojami. Egzistuoja įvairios operacijos metodikos, jų metu daliai pacientų žarnyno praeinamumas atkuriamas, kitiems suformuojama kolostoma.

Storosios žarnos atvėrimas

„Kolostoma – tai storosios žarnos atvėrimas pilvo sienoje, – paaiškino Klaipėdos universitetinėje ligoninėje dirbantis abdominalinės chirurgijos gydytojas, koloproktologas Albinas Tamošiūnas. - Kolostoma suformuojama operuojant tiesiosios žarnos apatinio trečdalio navikus, kuomet operacijos metu pašalinama išangė; esant žarnų nepraeinamumui, jei kitaip neįmanoma atkurti žarnų turinio šalinimo funkcijos; esant storosios žarnos defektui ir išreikštam pūlingam pilvaplėvės uždegimui; kitais atvejais, kai dėl kokių nors priežasčių neįmanoma ar nesaugu sujungti žarnos galų arba reikia išvengti žarnų turinio patekimo į žemiau esančią žarną.“

Gyvenimo kokybė nesiskyrė

Iki šiol vyravo nuostata, kad kolostoma ženkliai pablogina gyvenimo kokybę. Tačiau žarnyno vientisumą išsauganti operacija taip pat sukelia įvairiausių funkcinių sutrikimų, viduriavimo ar vidurių užkietėjimo problemas, skausmus dėl tarpvietės nervų pažeidimo ir pan.

Amerikiečių mokslininkai apklausė beveik 200 pacientų, kurie nuo 1995 iki 2001 metų buvo gydyti arba žarnos praeinanumą ir išangę išsaugančia operacija, arba operacija suformuojant stomą.

Pasirodė, jog gyvenimo kokybės rodiklių vidurkiai abiejose pacientų grupėse nesiskyrė. Kolostomą turintys pacientai skundėsi diskomfortu ją prižiūrint ir papildomais rūpesčiais dėl stomos, tačiau jų kiti simptomai – apetito nebuvimas, nuovargis, pilvo skausmai – buvo ženkliai mažesni negu stomos neturinčių pacientų grupėje.

Gydytojas A. Tamošiūnas visgi atkreipė dėmesį į gana siauras lyginamų pacientų grupes.

„Tai žmonės, operuoti dėl žemo tiesiosios žarnos vėžio, kuriems pašalinta tiesioji žarna su išange arba suformuota itin žema jungtis tarp storosios žarnos ir išangės. Šiuo atveju operacija vyksta giliai dubenyje, dažnai nukenčia dubens nervai, ir išangės funkcija bus daugiau ar mažiau sutrikusi. Tai pablogina gyvenimo kokybę tiek, kad stoma atrodo visai gera alternatyva. Kitais atvejais, kuomet šalinama aukščiau esanti žarnos dalis, pirmenybė vienareikšmiškai teikiama pirminei jungčiai“, – komentavo chirurgas.

Pakeičia žmogaus gyvenimą

Stomos gali būti nuolatinės, liekančios visam gyvenimui, bei laikinos, kurias galima po kurio laiko uždaryti. Tiesa, kartais ir laikina stoma gali tapti nuolatine, jei pacientas įpranta prie jos ir nebenori papildomos operacijos stomai likviduoti.

„Žinoma, niekas nesidžiaugia tokia „dovana“, stoma pakeičia žmogaus gyvenimą, ir šie pokyčiai natūraliai kelia tam tikrą baimę. Dažniausiai perdėtai bijoma neigiamos aplinkinių reakcijos bei jaučiamas pasidygėjimas pakitusiu savo kūno suvokimu. Specialiai pacientams su stoma sukurtas puslapis www.stoma.lt bei leidžiamas leidinys „Gyvenimas su stoma“. Nemažai informacinės medžiagos pateikia ir stomos priežiūrai skirtų priemonių gamintojai.

Pacientai, žinoma, privalo būti informuojami apie kolostomos suformavimo reikalingumą, bet pasirinkimo laisvė nėra didelė: daug kolostomų suformuojama skubių operacijų metu, kuomet reikia gelbėti žmogaus gyvybę. Žemų tiesiosios žarnos auglių atveju išangė pašalinama siekiant radikaliai pašalinti auglį. Kita vertus, visuotinai stengiamasi stomos išvengti, jei tik įmanoma, nes kolostoma gyvenimo kokybę veikia neigiamai“, – pasakojo A. Tamošiūnas.

 

vlmedicina.lt

Šaltinis:

Kasparek MS et all. Quality of life after coloanal anastomosis and abdominoperineal resection for distal rectal cancers: sphincter preservation vs quality of life. Colorectal Disease, 13: 872–877.

 

Rašyti komentarą


Security code  

Komentara  

#1 Vytautas 2013-02-22
Kodėl čia reklamuojamas tik vienas gamintojas? "Specialiai pacientams su stoma sukurtas puslapis www.stoma.lt bei leidžiamas leidinys „Gyvenimas su stoma“." Jei pasižiūrėtumėte ten nerastumėte jokios informacijos apie savo kaip stomuoto paciento teises, galimybės rinktis tarp 5 Lietuvoje registruotų kompanijų produkcijos ir ten nėra jokios nešališkos informacijos apie stomos priemones... Pasidomėkit ir pabandykit Coloplast produkciją, kuri tikrai nustebins jus ir palengvins gyvenimą su stoma.
Quote
2024 m. gegužės 28 d., Antradienis