Ar žinote, kad kosmetikoje leidžiama naudoti net tokias medžiagas, kurios paprastai yra draudžiamos kitose pramonės šakose ar gaminiuose? 

Tai daroma dėl paprastos priežasties – čia jų kiekiai yra labai maži, todėl jos turėtų būti saugios. Tačiau, jeigu paskaičiuotumėme, kiek tokių medžiagų gauname per metus, rezultatas nenudžiugintų. Todėl paminėsime kelias pavojingiausias kosmetikos priemonėse esančias medžiagas, kurių rekomenduojama vengti.

Kosmetikos priemonėse esančios medžiagos dar neištirtos

Kosmetikoje ir asmeninės higienos produktuose yra naudojama tūkstančiai įvairių medžiagų. Visiškai ištirta (įskaitant ilgalaikį poveikį žmogui ir aplinkai) tik apie 11% medžiagų!

Po kvapiosiomis medžiagomis (angl. Perfume, Fragrance) gali slėptis iki 100 įvairių sintetinių medžiagų, galinčių sukelti alergiją, tačiau jos nėra įvardijamos, nes tai laikoma komercine paslaptimi. Daugelio medžiagų ilgalaikis poveikis žmogui ir aplinkai dar nėra ištirtas ir kol neįrodyta, kad jos yra pavojingos, tol jas yra leidžiama naudoti. Kai kurios medžiagos po truputį kaupiasi organizme, sąveikauja su kitomis medžiagomis ir jų neigiamas poveikis „sumuojamas“.

Kvapiosios medžiagos gali būti pavojingos

Kvapiosios medžiagos (angl. Perfume, Fragrance) naudojamos visur. 95 procentai kvapams naudojamų medžiagų yra sintetinės, pagamintos iš naftos. Viename kosmetikos gaminyje gali būti 50-100 kvapiųjų medžiagų, kurios:


Manoma, kad ypač pavojingi muskuso junginiai.

Ko neturėtų būti Jūsų pasirinktose kosmetikos priemonėse?

Antibakterinės medžiagos yra naudojamos gaminant dezodorantus, dantų pastą, intymios higienos priemones, servetėles, muilą, burnos skalavimo skystį. Dažniausiai tai būna triklozanas arba 5-chlor-2-(2,4-dichlorfenoksi) fenolis (Microban). Šių medžiagų reikėtų venkti, nes gali išsivystyti šioms medžiagoms atsparios bakterijos, kurių poveikiui gydyti gali prireikti stiprių antibiotikų. Triklozanas kaupiasi organizmuose (rastas motinos piene) ir gali sukelti vystymosi sutrikimus.

Parabenai (butilo, metilo, etilo, propilo, izobutilo parabenai) randami visur - dezodorantuose, kremuose, šampūnuose... Jie naudojami kaip konservantas ir:

Ftalatai yra naudojami ypač dažnai. Jų randama lūpų dažuose, kvepaluose, dezodorantuose, plaukų priežiūros priemonės, nagų lake, tačiau jie dažniausiai nėra minimi etiketėje ir įvardijami kaip kvapiosios medžiagos. Būtent dėl ftalatų minkštėja oda, lengviau į odą įsigeria kremas, ilgiau išlieka gaivus kvapas...

ß-fenilendiaminas (etiketėje nurodoma PPD, p-fenilenediaminas) naudojamas tamsiuose plaukų dažuose ir juodoje chna laikinoms tatuiruotėms.


Propilenglikolis naudojamas šampūnuose, lasjonuose nuo saulės, kūno losjonuose, makijažo priemonėse kaip drėkinanti medžiaga, kuri:

Natrio laurilsulfatas naudojamas šampūnuose, dantų pastoje, vonios ir dušo priemonėse kaip nuriebalinanti, putojimą sukelianti priemonė.


Plaukų lako, nagų lako, lako valiklyje gali būti tolueno (metilenbenzeno), formaldehido, ksileno (dimetilbenzeno), kurie daro stiprų neigiamą poveikį:

VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“ informacija
 

Skaitykite daugiau:

Jūsų aplinka

Gydytojai pataria

Vėžio tipai A-Z