1

biomedical chemical1Kamieninių ląstelių tyrėjai gali džiūgauti. Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentas Barackas Obama panaikino savo pirmtako George'o Bush'o laikais žmonių embrioninių ląstelių tyrimams paskelbtus federalinio finansavimo apribojimus. 

Ekspertų nuomone, tai labai svarbus ir reikšmingas prezidento žingsnis, kurį žengti paskatino rinkimų kampanijos metu duotas pažadas atskirti politiką nuo mokslo.

„Esu tikintis žmogus, todėl manau, kad mes privalome padaryti viską, kad neverstume kitų žmonių kentėti ir palengvintume jų gyvenimą. Būtent dėl šios priežasties kamieninių ląstelių tyrimai yra tokie svarbūs“, - sako JAV prezidentas. 

Tikimasi, kad tyrimai bus pradėti jau šių metų vasarą. 

Mokslininkai džiaugiasi – pavyks įminti daugiau mįslių 

Kamieninės ląstelės – organizmo ląstelės, įsijungiančios į pažeisto organo „remontą“ jį sužalojus. Mokslininkai teigia, jog embrioninių ląstelių tyrimai gali būti stulbinančių atradimų medicinos moksle postūmis. Jau senai buvo įtariama, kad egzistuoja „pagrindinės" ląstelės iš kurių vėliau formuojasi visos kitos, tačiau ši hipotezė eksperimentais patvirtinta tik 1961 metais, kai buvo įrodyta, kad labai maži donoro ląstelių kiekiai gali atnaujinti pažeistą pelių kraujodarą. Šiandien jau yra žinoma, kad perpylus leukemija sergančiam ligoniui kaulų čiulpų, juose esančios kamieninės ląstelės virsta baltaisiais bei raudonaisiais kraujo kūneliais ir taip atkuriama normali kraujodara. JAV mokslininkai tikisi, kad JAV vyriausybei finansuojant kamieninių ląstelių tyrimus, pavyks atsakyti dar daugiau klausimų ir pagydyti sunkias ligas. 

Kodėl pyksta religinės bendruomenės? 

Kamieninių ląstelių tyrimams prieštarauja religinės bendruomenės nuogąstaudamos, jog tyrimai gali neapsiriboti vien tik medicina. Keliamas etikos klausimas, ar moralu leisti sukurti žmogaus embrionus eksperimento tikslais ir juos sunaikinti ir, ar žmonija turi teisę aukoti vieną gyvyvę kitos labui. Bažnyčia pasisako ne prieš kamieninių ląstelių tyrimus ir jų panaudojimą, bet tik prieš embriono kamieninių ląstelių tyrimus, kurie susiję su žmogaus gyvybės, turinčios prigimtinę teisę į gyvenimą, sunaikinimu.

Mokslininkai kultivuoti žmogaus embrionines kamienines linijas išmoko tik 1998 metais. Daugelis mokslininkų tvirtina, kad embriono kamieninės ląstelės turi didesnį potencialą už suaugusių žmonių. Kodėl? Visų pirma, embrioninės kamieninės ląstelės gali virsti bet kurio tipo ląstele, tuo tarpu suaugusių žmonių kamieninės ląstelės yra labiau specializuotos, t.y. jos lengviau virsta to audinio tipo, iš kurio buvo išskirtos, ląstelėmis, pavyzdžiui, iš kaulų čiulpų išskirtos jos lengviausiai virsta kraujo ląstelėmis. Iš embriono ištraukus šias kamienines ląsteles jis žūsta. Būtent dėl to šie tyrimai medicinoje pastarąjį dešimtmetį susilaukė daigiausia kritikos ir kai kuriose šalyse uždrausti.

Feminisčių judėjimas prieš moterų išnaudojimą 

Dauguma Vakarų šalių draudžia embrioninių kamieninių ląstelių tyrimus, tačiau Didžioji Britanija ir Švedija tokių tyrimų nedraudžia. Didžiojoje Britanijoje tokie tyrimai turi neigiamą atspalvį ir kuriasi įvairios organizacijos kovojančios prieš eksperimentus, į kuriuos įtraukiamos ne tik moterys, bet ir naujos gyvybės. Britų spaudoje buvo aprašyti atvejai, kai laboratorijos išnaudojo savo darbuotojas ar vargingiau gyvenančias moteris, nes tyrimams reikia daug kiaušialąsčių. Buvo susirūpinta ir moterų, dalyvaujančių tyrimuose sveikata, nes kada stengiamasi užauginti ir subrandinti kuo daugiau kiaušialąsčių, tai gali labai pakenkti moteriai. D. Britanijoje susiformavo feminisčių judėjimas, pasivadinęs „Šalin rankas nuo mūsų kiaušidžių“. Judėjimas pasisako prieš modernias moters išnaudojimo formas medicinos srityje.

Nebylus Vakarų moratoriumas 

Vakarų pasaulyje vyrauja nebylus moratoriumas vengti bet kokių tyrimų su žmonėmis, panaudojant audinius, paimtus iš abortuoto vaisiaus. Pernai „Lietuvos medicinos kronika" aprašė, kaip pasitikėjimo tokiais gydymo būdais nepridėjo ir prieš keletą metų Rusijoje kilęs skandalas, įgavęs ypatingą atspalvį ir atgarsį tiek mokslinėje, tiek populiariojoje pasaulio žiniasklaidoje. „Pasaulio mokslinė visuomenė buvo sunerimusi dėl įvairaus plauko klinikų siūlomos embrioninių kamieninių ląstelių transplantacijos į organizmą gydant įvairias ligas ir negalavimus (pvz., impotenciją) bei taikant jas kosmetinėms jauninimo procedūroms. Beje, tokias paslaugas Rusijoje siūlo tarpininkai ir Lietuvoje.(...) Mūsų žmonės yra viliojami gydymu embrionų kamieninėmis ląstelėmis Rusijoje, nepaisant to, kad šioje šalyje kol kas nėra nė vieno registruoto gydymo būdo panaudojant šias ląsteles. Geriausiu atveju ten gali būti atliekami klinikiniai tyrimai su žmonėmis, o tokie tyrimai negalėtų būti apmokami pačių tiriamųjų sąskaita. Tuomet kyla abejonių dėl tokių tyrimų teisėtumo apskritai“, - rašoma „Lietuvos medicinos kronikoje“.

Naudinga žinoti:

 

  • Lietuvos biomedicininių tyrimų etikos įstatymas su žmogaus embrionais leidžia atlikti tik neinvazinius stebėjimus, o kiti tyrimai su žmogaus embrionu, taip pat ir su embriono kamieninėmis ląstelėmis, embrionų kūrimas tyrimų tikslu yra draudžiami. Kamieninių ląstelių neinvazinis paėmimas iš gyvo embriono ar vaisiaus jo vystymosi metu kol kas gali būti tik hipotetinis. Panašūstyrimų apribojimai su embrionais ir su embrionų kamieninėmis ląstelėmis egzistuoja Italijoje, Norvegijoje.

 

Informacija parengta pagal Reuters, CNN, „Lietuvos medicinos kronika“, dienraščio „Respublika“ naujienas 

© Įveikligą.lt

 

Rašyti komentarą


Security code  

Komentara  

#1 Laima 2009-03-13
Super. O religiniai fanatikai,kad ir kokie laikai butu,jie lieka tokie pat tamsus
Quote
2024 m. kovo 28 d., Ketvirtadienis