0

Dvi jaunos ir sveikos seserys – 25 metų Alison ir 22 metų Frančeska Carby nusprendė pašalinti savo krūtis, nes joms kilo didelė grėsmė susirgti krūties vėžiu. Nuo krūties vėžio mirė jų mama, močiutė ir dvi močiutės seserys. 

seserys alison ir franceska carby.jpgAnglijos Birmingemo mieste gyvenančios seserys tokį nelengvą sprendimą priėmė po to, kai aštuonerius metus joms teko stebėti vėžiu sirgusios motinos kančias.

Merginos prieš dvejus metus atliko genetinį testą, kurio metu tyrėjai turėjo nustatyti, ar jos paveldėjo vėžio geną BRCA2. Pas Alison ir Frančeską buvo rastas šis genas. Tuo tarpu pas trečiąją seserį - 31 metų Seliną šio geno nėra. Specialistų teigimu, šį geną turinčioms moterims rizika susirgti krūties vėžiu yra net 85 procentai. 

„Aš nesunkiai priėmiau sprendimą pašalinti krūtis, nes mačiau, kaip mama kentė chemoterapiją, o gydymas nedavė norimų rezultatų. Atsimenu, kai pasakiau mamai apie mano sprendimą atlikti krūties pašalinimą. Mama man pasakė, kad esu drąsiausias žmogus pasaulyje ir ji niekada negalėjo pagalvoti apie tokį mano sprendimą“, - prisiminė Alison. - „Bet aš nemanau, kad tai labai drąsus žingsnis. Jeigu kas pasakytų: „pirk loterijos bilietą, tu turi 85 procentų tikimybę laimėti“, tu iškart eitum ir nusipirktum bent vieną, tiesa?“ 

Alison dar buvo paauglė, kai jos motinai Angelai 2002 metais buvo diagnozuotas krūties vėžys. Navikas buvo pašalintas, bet vėžys išplito ir Angelai teko dar iškęsti operaciją, radioterapiją, chemoterapiją ir hormonų gydymą. Deja, visa tai nepadėjo, vėžys išplito į smegenis. Angela mirė būdama 50 metų. Ji dar spėjo pamatyti, kaip dukrai Alison buvo pašalintos abi krūtys ir atlikta rekonstrukcija. Tačiau Angela niekada nesužinos, kad tokią pat operaciją pasidarė ir jauniausioji duktė Frančeska, jai krūtys pašalintos 2010 sausio mėnesį. 

„Mama buvo gan stiprus ir užsispyręs žmogus, todėl buvo liūdna žiūrėti, kaip ji vis labiau silpsta“, - sako Alison. - „Neturėjau problemų su procedūromis, aš paprasčiausiai nenorėjau susirgti vėžiu ir nenorėjau jokių chemoterapijų. Prisimenu, kokias kančias ištvėrė mano mama, prisimenu kaip jai skaudėjo rankas ir kojas. Jau 10 valandą ryto ji atrodydavo tarsi girta, taip ją stipriai veikė vaistai“. 

„Vis dar išlieka 5 procentų tikimybė, kad aš susirgsiu vėžiu, bet tai geriau nei buvo 85 procentų galimybė. Jeigu kiti žmonės taip pat gali sužinoti ar jie turi šį geną ir prevenciškai gali užkirsti tam kelią, mano nuomone, tai yra fantastiška galimybė. Prevencija yra geriau nei gydymas“. 

seserys carby.jpgseserys alison ir franceska su mama.jpgJauniausios sesers Frančeskos sprendimas dėl operacijos truko ilgiau. Tik šių metų sausį ji nusprendė pasekti sesers pėdomis - Frančeskai buvo pašalintos abi krūtys ir atlikta krūtų rekonstrukcija, įdėti silikono implantai. „Pradžioje aš nebuvau tikra ką daryti. Norėjau pamatyti kaip visa tai ištvers Alison. Bet galiausiai nusprendžiau, kad rizika yra per didelė. Po operacijos buvo daug skausmo, negalėjau dirbti net septynias savaites. Reikėjo nemažai laiko, kol aš galėdavau ramiai pažvelgti į veidrodį ir pamatyti visus pasikeitimus. Tai buvo sunku psichologiškai. Bet dabar aš net nebematau skirtumų kaip atrodžiau anksčiau ir kaip dabar“, - pasakoja Frančeska. - „Būtų daug sunkau nuspręsti, jeigu nebūčiau mačiusi kaip kentėjo mano mama. Tai buvo siaubinga“. 

Abi seserys džiaugiasi, kad šiais laikais yra galimas toks genetinis testas, o operacija, kurią jos patyrė - tai tik nedidelė kaina to, ką jos turėjo sumokėti už gyvenimą be vėžio.

Reportažas: http://www.youtube.com/watch?v=YMzP7FbNtxo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. kovo 29 d., Penktadienis