1

2009 metų rugsėjo 14 dieną pasaulio spauda paskelbė apie žymaus aktoriaus Patricko Swayze'o mirtį. „Purvini šokiai“ žvaigždei buvo 57-eri. Annett Wolf, aktoriaus atstovė, sakė, kad P. Swayze'as, kuris pastaruosius dvejus metus kovojo su kasos vėžiu, mirė šeimos apsuptyje.

2008 metų sausį aktoriui buvo diagnozuotas ketvirtos stadijos kasos vėžys. Nuo tada, kai jam buvo diagnozuota ši liga, aktorius filmavosi JAV televizijos šou „The Beast“, taip pat planavo su žmona išleisti prisiminimų knygą. Šiandien daugeliui buvusių šalia P. Swayze'o jis išlieka pavyzdžiu, kaip iki paskutinės minutės nepasiduoti ir kovoti už savo gyvybę.

Kolegų prisiminimai 

swayze.jpgJennifer Grey, vaidinusi su P. Swayze‘u filme „Purvini šokiai“, teigė: „Patrickas buvo retas ir gražus šiurkštaus vyriškumo ir nuostabaus mandagumo derinys. Gražus ir stiprus, jis buvo tikras kaubojus, turinti švelnią širdį. Jis buvo bebaimis ir visuomet primygtinai reikalaudavo pats atlikti triukus filmuose, todėl manęs nestebina tai, kaip drąsiai ir oriai jis kovojo su savo liga“.

Robas Lowe‘as, kuris vaidino keliuose filmuose su P. Swayze‘u, sakė: „Vieno gyvenimo metu Patrickas nugyveno tūkstančius gyvenimų. Jis buvo profesionalus šokėjas, jis rašė žinomas dainas, jis vaidino žinomuose filmuose, jis buvo nuostabus jojikas. Tačiau geriausiai aš prisimenu jo meilės romaną su jo žmona Lisa“.

„Hollywood Reporter“ filmų redaktorius Gregas Kilday sakė, kad P. Swayze‘as buvo „toks tradicinis aktorius kaip Gene‘as Kelly, kuriame derėjo šokis, romantika ir tikrai vyriška atletiška išvaizda“.

Sužinojusi apie P. Swayze‘o mirtį, D. Moore pateikė tokį pareiškimą: „Patrickai, tave myli tiek daug žmonių, tavo šviesa amžinai švies visų mūsų gyvenimuose. Kaip Samas sakė Molly: „Tai nuostabu, Molly. Tą meilę, kuri yra tavyje, pasiimsi su savimi. Aš pasiilgsiu tavęs. Demi“. 

Šampaną nurijo tarsi rūgštį 

swayze su zmona.jpgKasos vėžys Patrikui Swayze‘ui buvo diagnozuotas praėjusių metų sausio mėnesį. Pirmuosius požymius jis pajautė Naujųjų metų išvakarėse. „Bandžiau gerti šampaną... jį nurijau tarsi rūgštį, išsiliejusią ant atviros žaizdos. Man visiškai sutriko virškinimas“, - pasakojo P. Swayze‘as. „Kai pažiūrėjau į veidrodį, atrodžiau tarsi akimirksniu sulysęs bent 10 kilogramų. Nuleidau akis žemyn ... akių apačia buvo pageltusi, viskas aplink geltona. Tada supratau - man kažkas negerai. Pradėjau save tyrinėti ir suvokiau... taip neturėtų būti. Tai nėra geri dalykai“. 

P. Swayze‘o žmona Lisa Niemi, su kuria aktorius kartu gyvena jau 34 metus, atviravo, jog vyrui nustatyta diagnozė – ketvirtos stadijos kasos vėžys – buvo vienas sunkiausių dalykų, kuriuos jai teko išgirsti: „Pirmomis savaitėmis tai atrodė tarsi košmaras, iš kurio niekaip negali pabusti“. 

Aktorius teigė, kad jis galėjo kovoti su liga tik padedamas nežinomų jėgų, kurias jis vadina „kariai globėjai“. „Aš nežinau, kas yra kitoje mūsų gyvenimo pusėje. Kiekvienas iš mūsų turi kažką unikalaus... tokio, kas siekia, kad mes nemirtume. Aš norėčiau tikėti, kad turiu daug man ant peties sėdinčių „karių globėjų“. Stengiuosi tylėti... tegul angelai kalba ir tegul pasako, ką man daryti“. 

Taikyta moderni radioterapija 

P. Swayze‘ui buvo nustatymas piktybinis vėlyvos stadijos kasos navikas, vadinamas IPMN (Intraductal Papillary Mucinous Neoplasm). Stenfordo universiteto Medicinos centre jis buvo gydomas chemoterapija ir kitais vaistais, tarp jų Vatalanibu. Aktoriui buvo atlikta ir moderni radioterapija „Cyberknife“, išrasta būtent Stenfordo universiteto Neurochirurgijos ir Spindulinės onkologijos profesoriaus Johno R. Adlerio. Pasak įstaigos pranešimų, šis gydymo metodas buvo gan efektyvus. 

2008 metų sausį prasidėjęs Holivudo žvaigždės gydymas buvo lydimas daugybės prieštaringų žiniasklaidos pranešimų, aktoriaus gerbėjus ne kartą sukrėtė žinios apie vis blogėjančią jų numylėtinio sveikatą. Kovo pradžioje pasirodė pranešimai, kad P. Swayze‘ui gyventi beliko kelios savaitės, nes vėžys išplito į kitus organus, metastazės apėmė kepenis. Tačiau tokią informaciją netrukus paneigė medikai. „Visos prognozės apie iki mirties likusį laiką yra visiškai neteisingos“, - pareiškė aktorių gydantis George‘as Fischeris. Gegužės pradžioje paskelbta, kad P. Swayze‘as vėl buvo operuotas – jam pašalinta dalis skrandžio. 

swayze krepsinio rungtynese.jpgKas minutę nuo vėžio miršta vienas amerikietis 

Po diagnozuotos ligos ir gydymo, P. Swayze‘as pirmą kartą viešai pasirodė tik praėjusių metų gegužės pabaigoje. Jis apsilankė Los Andželo „Lakers“ krepšininkų rungtynėse. Liepos mėnesį Los Andželo oro uoste žurnalistų užkluptas P.Swayze‘as džiaugėsi gerėjančia sveikata: „Jaučiuosi tikrai gerai. Jau turėjau būti miręs, bet man padėjo stebuklas“, - šypsenos neslėpė aktorius. Vėliau jis pripažino, kad chemoterapija buvo lyg pragaras, o kasos vėžį diagnozavę medikai nedavė daug vilčių, nes sergant šia vėžio forma, tikimybė išgyventi tesiekia 5 procentus. 

Pernai rugsėjį P. Swayze‘as jau nevengė viešumo. Jis dalyvavo ABC, NBC ir CBS televizijų bendrame projekte „Kovokime prieš vėžį“. Emocingą aktoriaus kalbą lydėjo griausmingos ovacijos: „Svajoju, kad žodžio „vaistas“ daugiau niekada nelydėtų žodis „neįmanoma“. Kartu mes galime padaryti tokį pasaulį, kuriame vėžys daugiau nebereikštų gyvenimo su baime ir be vilties!". 

Netgi pasibaigus televizijos laidai, P. Swayze‘as neskubėjo palikti scenos ir dar ilgai bendravo su kitais vėžiu sergančiais žmonėmis. „Kovokime prieš vėžį“ televizijos projekto metu buvo surinkta net 100 milijonų dolerių aukų. Žiūrovus pribloškė paskelbti faktai, kad kas minutę nuo vėžio miršta vienas amerikietis, per dieną - net 1500 JAV gyventojų. Vilties suteikė tai, jog daugiau nei 11 milijonų amerikiečių jau įveikė vėžį. 

Sugrįžimas į filmavimo aikštelę 

Visame pasaulyje garsus kasos vėžio specialistas profesorius Johnas Neoptolemosas tvirtino, kad P. Swayze‘ui labai padėjo jo fizinis pasirengimas. „Patrickas nuo mažens yra šokėjas, todėl visą gyvenimą jis buvo geros fizinės formos. Tai jam padėjo kovoti su vėžiu“, - sakė J. Neoptolemosas. Liverpulio universiteto Vėžio tyrinėjimų instituto vadovo teigimu, sveika gyvensena ir aktyvus gyvenimo būdas daug prisideda ne tik prie ligų prevencijos, bet ir padeda kovojant su visomis vėžio formomis, ne vieną dešimtmetį profesionaliai šokusio P. Swayze‘o pavyzdys tai dar kartą patvirtina. 

Po diagnozės praėjus pusmečiui, o po intensyvaus gydymo pabaigos vos mėnesiui, medikai aktoriui pranešė džiugią naujieną - jis yra pakankamai tvirtas ir gali dalyvauti naujo TV serialo „Žvėris“ filmavime. „Mano gydymas buvo veiksmingas ir aš laimėjau kovą“, - džiaugėsi į filmavimo aikštelę sugrįžęs aktorius. „Tai neįtikėtina! Tai įkvepia. Precedento neturintis atvejis“, - emocijų neslėpė filmo kūrėjas, „Sony Pictures TV“ vadovas Zackas van Amburgas. 

Darbas be nuskausminamų vaistų, bet su cigaretėmis 

swayze (zveris anonsas).jpg

FBI agentą vaidinęs P. Swayze‘as atsisakė vartoti nuskausminamus vaistus ir dirbdavo po dvylika valandų per dieną. „Kai tu filmuojiesi, negali vartoti vaistų nuo skausmo. Jie neigiamai veikia tavo smegenis ir mintis“, - teigė pagrindinio vaidmens atlikėjas, nors jam savaitgaliais vis dar buvo atliekama chemoterapija. Laimei, aktoriui nuo chemoterapijos nenuslinko plaukai. Per penkis filmavimo mėnesius su vėžiu kovojantis P. Swayze‘as praleido vos vieną darbo dieną. 

Aktorius pradėjo labiau rūpintis savo sveikata – jis valgydavo tik ekologišką maistą. Tačiau vieno blogo įpročio jis nesugebėjo atsikratyti. P.Swayze‘as per dieną surūkydavo net po tris pakelius cigarečių. Traukiant dūmą jį dažnai matydavo ir per „Žvėries“ filmavimo pertraukėles. „Aš dar esu iš tos kartos, kai rūkydamas jautiesi tarsi Marlboro kaubojus“, - sakydavo P. Swayze‘as. 

Tačiau paklaustas, ar rūkymas neprisidėjo prie kasos vėžio, aktorius surimtėjo: „Oi, nežinau... tikriausiai rūkymas įtakojo mano ligą. Bet jeigu aš mesiu rūkyti, ar kas nors dabar pasibaigs, ar pasikeis kas nors? Ne. Bet jei man atrodys, kad metęs rūkyti aš galėsiu išgyventi bent penkiomis minutėmis ilgiau, aš išmesiu cigaretę kaip karštą bulvę“. 

Gerbėjams dar ilgai nepasakė „Sudie“ 

swayze sugrizo vezys.jpg

Šių metų pradžioje ekranuose pasirodęs „Žvėris“, pagrindiniam serialo aktoriui džiaugsmo jau nebeteikė. Praėjusių metų lapkritį P. Swayze‘as iš gydytojų išgirdo negailestingą diagnozę - metastazės išplito į kepenis. „Medikai jam pasakė, kad gali pradėti skaičiuoti paskutines gyvenimo dienas. Patrickas tai įtarė, nes jo kančios vis didėjo, jis nuolat jautė silpnumą. Šiuo metu jis labai silpnas, kartais jam net sunku kvėpuoti“, - remdamasis Swayze‘ų šeimos artimųjų pasakojimais pranešė bulvarinis žurnalas „National Enquirer“. 

Tokie, pasak aktoriaus melagingi pranešimai, tiesiog įsiutino jį. P. Swayze‘as pareiškė, kad dėl savo gyvybės kovos iki galo: „Kasos vėžys yra labai sunki liga. Nuo to momento, kai man ji buvo diagnozuota, aš žinojau, kad teks kovoti dėl savo gyvybės. Tai karas ir, iš dalies, aš jį laimiu. Liūdna, kad niekingi ir neapgalvoti žurnalistų pranešimai meta neigiamą šešėlį tai kovai, kuri man tenka. Man, mano šeimai ir artimiesiems tai yra labai neigiamos ir netgi žiaurios emocijos. Man pikta, nes kiekviena viltis yra tokia brangi“. 

Panašiai 56 metų Holivudo žvaigždė kalbėjo ir kol kas paskutiniame, sausio mėnesio pradžioje rodytame interviu su žurnaliste Barbara Walters. „Ar aš mirštu? Ar pasiduodu? Ar aš mirties patale? Ar atsisveikinau su žmonėmis? Tikrai ne!“, - emocingai kalbėjo P. Swayze‘as. 

Filme „Vaiduoklis“ mirusį žmogų vaidinęs aktorius atviravo, kad kartais savęs paklausia: „Kodėl aš?“ P.Swayze‘as pripažino, jog gali išgyventi tik dvejus metus, bet nori gyventi kuo ilgiau, kol bus išrasti vaistai nuo vėžio. „Penkeri metai būtų tai, ko aš labiausiai trokštu. Aš vis dar svajoju apie ateitį, apie ilgą ir sveiką gyvenimą, gyvenimą ne vėžio šešėlyje, o šviesoje“. 

Šokiruojančios nuotraukos patvirtino gandus 

swayze zurnaluose.jpg

Deja, su vėžiu kovojančios įžymybės sveikata vis blogėja. Sausio viduryje Patrickas buvo paguldytas į ligoninę. Chemoterapijų išvargintam aktoriui nusilpo imunitetas, jis susirgo plaučių uždegimu.

Bulvarinė spauda skelbė, kad metastazės išplito ir į plaučius. P. Swayze‘o atstovai pateikė tik labai „skurdžią informaciją. „Patrickas paprašė manęs, kad aš praneščiau, jog jis ligoninėje darosi tyrimus po to, kai susirgo plaučių uždegimu“, - pranešė serialą „Žvėris“ atstovaujančios kompanijos vadovė. 

Kovo mėnesį žurnale „National Enquirer“ išspausdintos nuotraukos šokiravo P. Swayze‘o gerbėjus. Jose aktorių netgi sunku atpažinti. Vyras sveria vos 47 kilogramus. Kalifornijos ligoninėje jam atliekama agresyvi chemoterapija. „Jis plikas, išvargęs ir silpnas, bet turi kovotojo dvasią“, - rašė žurnalas. 

swayze1.jpg

Aktorius vis dar dalyvauja serialo „Žvėris“ kūrime, nors filmavimas šiuo metu yra sustabdytas. Filmo kūrėjai pripažįsta, kad juostos likimas yra „pakibęs ant plauko“ ir priklauso nuo P. Swayze‘o sveikatos. „Aišku, galima pakeisti scenarijų taip, kad Patrico personažas pasitrauktų iš filmo. Bet „Žvėris“ nebebūtų „Žvėris“, jeigu jame nevaidintų Patrickas. Ar kas nors įsivaizduoja filmą „Purvini šokiai“ be P. Swayze‘o?“, - retoriškai klausė prodiuseris. 

Holivudo žvaigždė pastaruoju metu beveik nesirodo viešumoje. Daugiausia laiko jis leidžia savo rančoje Kalifornijoje su žmona Lisa. Padedamas žmonos, jis rašo memuarus – apie savo vaikystę, karjerą ir vedybinį gyvenimą ir aišku, kovą su vėžiu. Kol kas pavadinimo dar neturinčią knygą planuojama išleisti šį rudenį. 

 

Įdomūs faktai apie Patricką Swayze‘ą: 

  • Patricko Swayze‘o mama buvo šokių mokytoja ir choreografė. Patrickas nuo mažens mėgo šokius ir buvo daug žadantis baleto šokėjas. Sulaukęs 20 metų jis persikėlė į Niujorką ir šoko Brodvėjaus teatre.

  • Šokiai P. Swayze‘ą suvedė su ketveriais metais jaunesne žmona Lisa Niemi. Jie susipažino Patricko mamos šokių mokykloje, kai Lisai buvo vos 14 metų. Po penkerių metų – 1975 m. pora susituokė.

  • P. Swayze‘o šokėjo karjerą nutraukė dar vaikystėje patirta kelio trauma žaidžiant futbolą. Jai atsinaujinus, Patrickui teko atsisveikinti su šokiais.

  • Šokėjo patirtis nenuėjo perniek. P. Swayze‘ą labiausiai išgarsino filmas „Purvini šokiai“, kuriame jis vaidino šokių mokytoją.

  • Sėkmingiausiu P. Swayze‘o karjeroje tapo filmas „Vaiduoklis“ jis vaidino kartu su Demi Moore ir Whoopi Goldberg. Pastaroji už antraplanį vaidmenį laimėjo prestižiškiausią apdovanojimą „Oskarą“. Filmas „Vaiduoklis" uždirbo net 505 milijonus dolerių.

  • Iš viso P. Swayze‘as vaidino virš 30 filmų. Tris kartus jis buvo nominuotas „Auksinio gaublio" apdovanojimui už geriausią vyro vaidmenį: „Purvini šokiai" (1987 m.), „Vaiduoklis" (1990 m.), „To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar“ (1995 m.).

  • Filme „Paskutinis šokis“ P. Swayze‘as vaidino kartu su savo žmona. L. Niemi buvo ir šio filmo scenarijaus autorė bei režisierė.

  • P. Swayze‘as atmetė pasiūlymą kurti filmo „Purvini šokiai“ tęsinį. Už vaidmenį jam buvo siūlomas 6 milijonų dolerių honoraras.


© Įveikligą.lt

  

Rašyti komentarą


Security code  

Komentara  

#1 Jurgita Pinikienė 2009-04-24
Klasikinėje homeopatijoje nurodomi homeopatiniai vaistai esant kasos vėžiui sekantys: Ceanthorus americanus, Hydrastis canadensis, Cadmium sulphuratum, Cadmium iodatum ir Calcarea arsenicosa. Reiketu kreiptis i klasikini homeopata tikslinimui. Gali buti, kad konstitucinis vaistas yra kitas nei aukščiau paminėti. Simptominis homeopatinis gydymas nerekomenduotinas, nes gali pabloginti bendrą būklę, tokiu atveju saugiausia - konstitucinis homeopatinis gydymas, nes būtinas tikslumas.
Quote
2024 m. gegužės 28 d., Antradienis