2

Mario Lemieux Gyva legenda tapęs sportininkas Mario Lemieux buvo išskirtinis tik ledo ritulio aikštėje. Gyvenimas ir likimas išskirtiniu jo nelaikė. Kai M. Lemieux žvaigždė Nacionalinė ledo ritulio (NHL) lygoje žibėjo visu ryškumu, sportininkui buvo diagnozuotas vėžys. Bet „Super Mario“ vadinamas kanadietis nepalūžo ir įveikęs ligą toliau skynė pergales.

Čempioną sustabdė ne varžovai, o vėžys

Pitsburgo „Penguins“ klube rungtyniavęs Mario Lemieux 1991 ir 1992 metais dukart iš eilės tapo stipriausios pasaulyje NHL lygos čempionu ir buvo pripažintas geriausiu pirmenybių ledo ritulininku.

„Penguins klubas buvo laikomas aiškiu favoritu trečią kartą iš eilės iškovoti čempiono titulą, tačiau komandos draugus ir gerbėjus netrukus šokiravo žinia apie ekipos lyderiui diagnozuotą vėžį. 1993 metų sausio 12 dieną M. Lemieux paskelbė, jog serga Hodžkinso limfoma. Iškilo grėsmė ne tik 27 metų sportininko karjerai, bet ir gyvybei. M. Lemieux turėjo iškęsti alinančias spindulinio gydymo procedūras. Jis negalėjo žaisti du mėnesius, tačiau „Super Mario“ pademonstravo tikro kovotojo savybes net tik aikštėje, bet ir kovodamas prieš ligą. 

Po procedūrų – iškart į aikštę 

„Kovoje su vėžiu man labai padėjo šeima, jie visada buvo šalia manęs. Man tai buvo labai svarbu kovojant su šia šiurpia liga“, - pasakoja M. Lemieux. Praėjus pusmečiui po diagnozuotos ligos, M. Lemieux sukūrė šeimą su ilgametė drauge Nathalie Asselin, su kuria vėliau susilaukė net keturių vaikų. Ledo ritulininkui labai padėjo ir komandos draugų palaikymas. „Padėjo daugybė draugų ir žaidėjų ne tik iš „Penguins“ ekipos, bet ir iš visos lygos. Su komandos draugais mes buvome labai artimi, ypatingai po to, kai kartu laimėjome Stenlio taurę. Šis palaikymas paspartino mano sugrįžimą į aikštę“, - sakė M. Lemieux. 

lemieux su seima.jpgKai M .Lemieux buvo atlikta paskutinė spinduliavimo procedūra, kitą dieną jis atskrido į Filadelfiją, kur „Penguins" žaidė su „Flyers“. Nors jo įvartis neišgelbėjo „Penguins“ nuo pralaimėjimo, po rungtynių varžovų komandos gerbėjai sugrįžusią žvaigždę palydėjo griausmingomis ovacijomis, taip įvertindami neįtikėtiną jo ryžtą. 

„Neįtikėtina! Vėžys padarė Lemieux dar galingesnį. Iki tol jis buvo žvaigždė vienoje sporto šakoje, bet dabar jis peržengė ribas ir pakilo virš viso ledo ritulio. Jis tapo galingiausiu sportininku pasaulyje“, - apie ligą įveikusį M. Lemieux rašė garsus JAV žurnalas „Sports Illustrated“. 

Tapo olimpiniu čempionu 

lemieux cempionas.jpgSugrįžęs M. Lemieux padėjo „Penguins“ komandai pasiekti rekordinę 17 pergalių iš eilės seriją, o pats vėl tapo rezultatyviausiu lygos žaidėju. Tačiau ledo ritulininkas pripažino, kad kova su liga bei gydymas pareikalavo nemažai jėgų ir po sugrįžimo jam yra sunkiau sportuoti nei buvo iki tol. Po metų, gydymo kursą jam teko vėl pakartoti. Vėliau išsivystė ir mažakraujystė. 

Pitsburgo klube kanadietis su trejų metų pertrauka žaidė iki 2006 metų, kai būdamas 41 metų baigė karjerą. Nuo 1999 metų M. Lemieux tapo ir „Penguins“ klubo savininku, jo investicijos išgelbėjo ekipą nuo bankroto. 

Įspūdingą M. Lemieux karjerą vainikavo 2002 metų Salt Lake Sičio olimpinėse žaidynėse iškovotas olimpinis aukso medalis. Iki pat šių dienų M. Lemieux kartu su tautiečiu Wayne‘u Gretzkiu laikomi geriausiais visų laikų pasaulio ledo ritulininkais. 

Labdaringai veiklai - milijonai dolerių 

lemieux labdara.jpgDar 1993 metais, kai M. Lemieux buvo diagnozuotas vėžys, jis įkūrė labdaros organizaciją „Mario Lemieux Foundation“.

Daugiausia dėmesio ir surinktų lėšų fondas skiria medicininiams ir moksliniams tyrimams, bei naujų vaistų prieš vėžį išradimams. 2001 metais „Mario Lemieux Foundation" skyrė 5 milijonus dolerių Pitsburgo Universiteto Medicinos centrui ir čia buvo įsteigtas Mario Lemieux vardo Ligonių priežiūros ir tyrimų centras. 

Legendinis sportininkas negaili pinigų daugybei labdaringų projektų – remia Pitsburgo Universiteto Vėžio institutą, Pitsburgo vaikų ligoninę, Leukemijos draugiją, McGowan Atsinaujinančios Medicinos institutą, skyrė 2 milijonus dolerių Pitsburgo vaikų namams. Kai M. Lemieux šeimoje gimė neišnešiotas sūnus Austinas, jis įsteigė Austino Lemieux naujagimių fondą, kuris remia Pitsburgo Moterų ligoninės Naujagimių vystimosi skyrių. 

„Mario Lemieux Foundation“ kartu su NHL lyga rengia akcijas „Ledo ritulys prieš vėžį“. Jų metu jau surinkta net 9 milijonai dolerių, kurie skirti vėžio tyrimams. 

„Suteikim kitiems galimybę laimėti“ 

„Vėžys pakeitė mano pasaulėžiūrą. Tai tapo motyvu įsteigti fondą“, - teigia 43 metų sulaukęs M. Lemieux. „Mano kova su Hodžkinso limfoma leido suvokti, koks trapus yra gyvenimas. Supratau, kad esu labai laimingas, nes galiu žaisti patį nuostabiausią žaidimą - ledo ritulį ir man sekasi tai daryti“. 

„Bet ne visiems žmonėms taip pasisekė gyvenime. Todėl „Mario Lemieux Foundation“ man yra labai svarbus, aš jam skiriu daug savo laiko ir stengiuosi, kad jį pasiektų kuo daugiau lėšų. Mūsų fondo šūkis: „Suteikim kitiems galimybę laimėti". Tai yra mano tikslas - padėti kitiems sergantiems ir suteikti jiems galimybę“. 

„Surinkti pinigus tai viskas, ką mes galime padaryti. Nors ekonomikos krizės laikotarpiu nėra lengva gauti tiek pinigų, kiek reikia, bet mes turime nemažai ilgalaikių sutarčių su rėmėjais ir jie išlieka kilniaširdžiai. Jie girdi daug išgijimo nuo vėžio istorijų, tai pakeičia jų gyvenimo prioritetus bei paskatina toliau remti mūsų fondą“, - apie savo labdaringą veiklą kalba M. Lemieux. 

„Visada buvo sunku surasti pakankamai lėšų, bet mes turime suteikti mokslininkams geriausia ką galime, kad jie išrastų vaistus nuo vėžio. Mūsų tyrėjai fondo laboratorijoje dirba naudodamiesi pažangiausiomis technologijomis ir geno fondais, kuria vakcinas nuo vėžio. Nepaprastai įdomu stebėti šį progresą. Aš tikiu, kad vieną dieną jie išras vaistus nuo vėžio“.  

lemieux su kasparu.jpgĮdomūs faktai apie Mario Lemieux: 

Darbininkų šeimoje gimęs M. Lemieux ledo ritulį pradėjo žaisti sulaukės vos 3 metų. 

1997 metais M. Lemieux įtrauktas tarp ryškiausių ledo ritulio žvaigždžių į „NHL Šlovės muziejų“. Jis net 10 kartų dalyvavo „Visų žvaigždžių“ rungtynėse, triskart tapo rezultatyviausiu NHL čempionato ledo ritulininku. 

Per savo karjerą M. Lemieux NHL lygoje sužaidė 915 rungtynių, įmušė 690 įvarčių ir atliko 1033 rezultatyvius perdavimus. 

M. Lemieux „Penguins“ komandoje keletą metų žaidė kartu su Lietuvos ledo ritulininku Darium Kasparaičiu.

© Įveikligą.lt

 

Rašyti komentarą


Security code  

Komentara  

#2 Kasparas 2009-03-31
Prisimenu kaip musiskis Kasparaitis imuse lemiama ivarti i Sabres vartus ir Pingvins pateko i finala. tada Lemieux is laimes vos neuzdusino Kasparo
Quote
#1 Kasparas 2009-03-31
Jei ne vėžys jis būtų geriausias tarp visų geriausių. Bet ir taip jis tapo geriausiu ledo ritulininku visu laiku. Tik neaisku kaip gerai butu zaides jei ne sirges.
Quote
2024 m. gegužės 28 d., Antradienis