0

cowboy kep.jpgAr prisimename kaubojų reklamuojantį Marlboro cigaretes? Cigarečių gamintojas Philip Morris tokią cigarečių reklaminę kampaniją pradėjo dar 1954 metais ir ji netrukus sėkmingai paplito visame pasaulyje. Jos pagrindiniu herojumi tapo vyras ant žirgo, kuris tikrąjį „laisvės skonį“ pajuto tik prisidegęs cigaretę.

Iki šių dienų ši reklama vadinama viena sėkmingiausių, tačiau tokios pabaigos nesitikėjo nei patys gamintojai, nei reklamoje nusifilmavę aktoriai - plaučių vėžys nusinešė legendinių aktorių gyvybes, o viso pasaulio kovos su rūkymu iniciatoriai Marlboro kaubojus naudoja antitabako akcijose.

Reklama viliojo ir vyrus, ir moteris

Marlboro kaubojai viliojo ne tik vyrus, siekiančius „pajusti tikrąjį laisvės skonį“, bet ir moteris, kurioms buvo skirta atskira reklamos linija - „švelnus kaip gegužis“, kur raudonos spalvos cigarečių filtras paslėpdavo lūpdažių likučius. Prasidėjus Marlboro kaubojaus reklamai per aštuonis mėnesius cigarečių paklausa išaugo 5 000 proc. o „masinis rūkymas“ nuvilnijo visame pasaulyje ir tapo madingas visuose visuomenės sluoksniuose.

Šlovė sveikatos neatnešė

Davidas McLeanas, kuris pradėjo filmuotis cigarečių reklamoje dar šeštame dešimtmetyje, patyrė, kas yra tikroji šlovė - filmavosi reklamose ir buvo geidžiamas aktorius filmuose, jo veidas buvo spausdinamas laikraščiuose ir reklaminiuose stenduose. Tačiau 1985 metais aktorius susirgo plaučių emfizema ir 1995 metais jis mirė nuo plaučių vėžio. Prieš mirtį jis aktyviai kovojo su tabako gamintojais ir kaip vėliau spauda rašė, jis buvo pavadintas „antitabako advokatu“ ir kovos su rūkymu veidu.

Waynas McLarenas, kuris tapo antruoju Marlboro kaubojumi ir reklamose pradėjo filmuotis septintajame dešimtmetyje, taip pat mirė nuo tos pačios ligos 1992 metais, sulaukęs 52-ojo gimtadienio. Tuo metu spauda rašė, kad „kaubojus" per dieną surūkydavo pusantro pakelio cigarečių. 49 metų aktoriui buvo diagnozuotas plaučių vėžys. Chemoterapija nepadėjo sustabdyti metastazių ir po dviejų metų, vėžiui išplitus į smegenis, W. McLarenas mirė.

W. McLarenas, kaip ir jo pirmtakas, sužinojęs diagnozę, pradėjo aktyvią kampaniją prieš rūkymą. Dar prieš jo mirtį, JAV televizijos parodė kaubojų gulintį lovoje, o jo brolis Čarlzas McLarenas prabilo apie priklausomybę ir ligas, bei paneigė cigarečių reklamoje propaguojamą laisvę, išvadindamas ją melaginga idėja ir ragino žmonės susimąstyti, ar rūkantis žmogus tikrai „laisvas“.

Tuo metu, kai W. McLarenas dalyvavo aktyvioje kovoje prieš rūkymą, Philip Morris neigė, kad McLarenas turėjo reikalų su Malboro.

Tabako gamintojai pripažino rūkymo žalą

Cigarečių reklama, dėl žalingo tabako poveikio uždrausta daugelyje pasaulio šalių. Patys tabako gamintojai iki 1994 metų griežtai neigė, kad rūkymas gali sukelti sunkias ligas ir priklausomybę. Tačiau 1999 metais Philip Morris, didžiausias pasaulyje cigarečių gamintojas, pirmą kartą pripažino, jog moksliniai faktai apie rūkymo sukeliamą priklausomybę ir sukeliamas mirtinas ligas yra teisingi ir savo ineternetinėje svetainėje ėmė skelbti informaciją apie rūkymo žalą ir patarimus, kaip mesti rūkyti.


Naudinga žinoti:

  • Kurdamas filmą „Pats laimingiausias milijonierius“ ir animacinį filmą „Džiunglių knyga“, nuo plaučių vėžio, mirė „rūkorius“ Voltas Disnėjus.

  • Nuo burnos ertmės vėžio, mirė „gerų cigarų mėgėjas“ psichiatras Zigmundas Froidas.

  • Nuo plaučių vėžio mirė Holivudo žvaigždė, vyriško grožio idealas, aktorius Robertas Teiloras.

  • 1989 12 29 nuo gerklės vėžio mirė 51 metų režisierius Andrejus Tarkovskis.

 

Informacija parengta pagal „Los Angeles Times“, „The Independent“


© Įveikligą.lt

 

 

Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. balandžio 17 d., Trečiadienis